Chceme se mít nad čím pohoršit, proto je tu Clash of the Stars, myslí si kritik Kamil Fila
Hajlující influencerka, sex s nezletilou nebo nenávistný projev ke queer osobám – Clash of the Stars (COTS) znovu poutá pozornost, tentokrát zejména Policie České republiky. Koncept amatérských MMA zápasů influencerů a třetiřadých celebrit se posunul za hranu vkusu, etiky i zákona. Kde se bere touha sledovat úpadkové freak show? Z jakých kulturních zdrojů COTS vyrůstá? A jaký je rozdíl mezi bojovým sportem a amatérskými bitkami lidí ze dna společnosti?
„Je to hybridní model sportovní organizace a současné podoby sociálních sítí. Promítá se do toho kultura tzv. neotelevize a fungování současného kapitalismu,“ začíná zeširoka Kamil Fila. „Trash talky rozvinul hip hop v tzv. beefech. Dalším kořenem jsou různé talk show od dob Jerryho Springera 80.–90. let. Záměrně se do televize vybíraly co nejvýstřednější osoby a napůl hraně předváděly svůj život,“ doplňuje. Podle něj Clash of the Stars kapitalizuje asociální a protisystémové chování.
„Lidé, kteří se objevují v Clash of the Stars, jsou do určité míry ‚expendables‘, nepočítá se s nimi. Sledujeme konflikty na sociálních sítích, které se někdo snaží zpeněžit. Nemá to se sportem, který stojí zejména na disciplíně, nic společného. Účastníkům nedochází, že jsou jen figurkou ve hře. Jsou ‚kanónenfutr‘ – potrava pro děla,“ říká Kamil Fila.
Bizarní organizace typu Clash of the Stars nechtějí kultivovat, ale ukázat to nejhorší, co v sobě lidé mají. „My se vlastně ale chceme pohoršit. Ty pořady lidi strašně štvou, ale vznikají proto, abychom se mohli pohoršit. Záleží, jestli vám stačí Výměna manželek, ale tam je zakázaný sex a násilí. Tady jdeme za hranici, je to ‚beyond‘ Výměna manželek,“ uzavírá Fila.
Proč roste popularita MMA organizací a co podněcuje potřebu současné společnosti sledovat násilí? Jak se liší bojové sporty od wrestlingu a bizarních paraorganizací typu Clash of the Stars? Jak tento fenomén souvisí se současnou maskulinitou? Poslechněte si celou Vlnu s Kamilem Filou.
Související
-
Nejtěžší je být na dietě bez vody, mentální koučink k MMA patří, říká fighter Matěj Kuzník
Hostem Pochlap se byl zápasník MMA Matěj „Matheus“ Kuzník. Václav Rouček se s ním bavil o náročnosti příprav na zápas, léčbě tmou a proč je MMA mezi lidmi v takové oblibě.
-
V boji není na emoce čas, ale po zápasu jsme zase lidi. Jiří Procházka na slzy v ringu nevěří
„Jdeme jeden druhého sejmout co nejefektivnějším způsobem. Když je ale po boji, můžeme si zas podat ruce a být normální lidský bytosti,“ říká bojovník Jiří Procházka.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.