Chlupatý bling ve sporťáku: Nultá léta i u vás doma

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Missy Elliott

Radiem Wave tenhle týden otřásají nultá léta a nevyhlo se to ani Modeschau. Doba měkoučkých chlupatých pastelů, zářivého bling efektu a sportovní módy de luxe zanechala nesmazatelnou stopu nejspíš i ve vašich šatnících.

Ti, kdo si své nulté trendy modely pečlivě uschovali, je letos můžou opět hrdě vytáhnout. Spousta věcí z té doby se totiž aktuálně vrací. Když se podíváte na galerii, kterou doplnila svojí výstižnou glosu Jana Pakočka, a srovnáte její teenage vizáž s modely z přehlídkových mol letošních podzimních týdnů módy, zjistíte, že nablýskaná párty v asymetrických topech a sukních přes kapsáče je zase zpátky.

Pokud si říkáte, že vás se tohle rozhodně netýká, trendy vás nezajímají a do vašeho života nijak nezasahují, zkuste se podívat na pár svých fotek z rozmezí let 2000 – 2010. Pokud na nich uvidíte něco (nebo možná úplně všechno) z následujících sedmi bodů, byli jste módní obětí, aniž byste o tom věděli:

1. Třpytivé kamínky: nalepené nebo nastřelené v piercingu pupíku nebo obličeje, na džínech, čelenkách, truckerských kšiltovkách. Bling zasáhl i fonty, blýskavé nápisy zdobily sportovní trika, nátělníky a crop topy, mikiny a tepláky. Lesk se propsal také do obliby lakovaných materiálů na botách a kabelkách. Celé tělo oblékla do blýskavých kamínků například toxická stewardka Britney:

2. Fetiš na měkký dotek: trend, který se v letošním roce masivně vrací. Sametové tepláky a saténové kalhoty, chlupaté a péřové efekty na oblečení, čepicích i botách. Luxusní ironický komentář téhle posedlosti ukázala Björk svými labutími šaty na předávání Academy Awards v roce 2001. Po červeném koberci prý tehdy jako součást svého antré roznesla šest pštrosích vajec. Ta ale bez pochopení zvedali bodyguardi a vraceli jí je se slovy, že něco upustila.

3. Holá ramena a břicho: u pánské módy to byla hlavně ramena, ale v dámské módě frčelo ukázat i vysportované ploché břicho. Bokové džíny, kapsáče a tepláky doplňovaly krátké topy s tenoučkými špagetovými ramínky, ramena byla často odhalená a zahalená asymetricky. Ačkoliv břicho i ramena ukazovaly v nultých letech v podstatě všechny popové divy, od hollaback girl Gwen Stefani přes Shakiru až po Britney, nepřekonatelnou bohyní tohoto stylu byla i přes svou předčasnou smrt na začátku dekády ikona R’n‘B Aliyah.

4. Sešněrované cokoliv: motivy šněrovačky, sladěné barvou a materiálem se zbytkem oděvu, se objevovaly úplně všude. Na tričkách, šatech, nohavicích kožených, latexových i džínových kalhot, po stranách, zepředu i zezadu. Motivy šněrovačky se objevovaly i na botách a kabelkách a prodávaly se i sešněrované návleky na ruce. Krásný průřez šněrovačkovými variacemi předvádí Destinys Child v klipu k písničce Bills, Bills, Bills.

5. Tepláková pohodička de luxe: pohodlné tenisky, flip flopy a teplákové soupravy v luxusním provedení se staly společensky přijatelným oblečením i pro sváteční příležitost. Povinným doplňkem k nim byly velké řetězy, kšiltovky a bucket hats (často chlupaté, nebo poseté štrasovými kamínky). Úzce to souviselo s rozvojem prvních hip hopových módních značek známých rapperů, které se rozjely v devadesátých letech a s vlivem prvních velkých hip hopových celebrit. Rappeři a jejich fanoušci tuhle módu nosili už od osmdesátých let, ale mainstream ji přijal, až když se stala součástí televizní pop kultury. Královnou teplákového luxusu a mnoha dalších módních trendů nultých let byla Missy Elliott.

6. Luxusní maskáčové cokoliv: obliba kamufláže nejspíš zčásti souvisela s popularitou filmu Tomb Raider, který navázal na úspěšný devadesátkový herní hit. Maskáčové nadšení ale vycházelo i z hip hopové kultury. Zalilo módu, doplňky, interiéry i auta. Populární byla kombinace maskáče a lesklých kamínků, nebo maskáč vyskládaný z pečlivě poskládaných pajetek. Nadšení pro kamufláž se do módy v posledních dvou letech masivně vrací, zatím většinou bez třpytek, ale co není, může brzy být. Tribut kamufláži a luxusním sportovním autům (a plyšovým županům) složil v letošním roce geniální klip A$AP Mob, Yamborghini High.

7. Kovbojský styl: kostkované flanelové nebo plátěné košile na tělo, dost krátké na to aby se nemusely zastrkovat do bokových bootcut džínů s výrazným páskem. Country styl se objevoval i na těch nejnečekanějších místech, kukuřice, kostkovaný textil a rozdrbané slamáky trčely i z videoklipů Missy Elliott. Nejčistší definici toho, co bylo v nultých letech na kovbojském stylu považované za sexy a cool ale přinesla Madonna v klipu Don‘t Tell Me.

Pokud jste se – možná i v několika bodech – našli, vítejte v klubu. Osobně musím přiznat, že mi tahle retrospektiva pomohla pochopit, proč jsem šla na maturiťák v sametovém overalu s asymetricky dhaleným ramenem a proč mi o pár let později přišlo fajn vzít si na promoci (k zoufalství rodiny) třpytivé flip flopy. Když o tom tak přemýšlím, legrační úlety z nultých let vlastě dobře zapadají do letošního silného trendu ironie. Jinak než s úsměvem je totiž většinou nosit nejde.