Co se děje tam, kde už neplatí zákony? Otroctví, potraty i piráti, píše Ian Urbina v knize Oceán mimo zákon

12. červen 2024

Moře a oceány tvoří skoro tři čtvrtiny zemského povrchu. Co se děje v tomto zdánlivě nekonečném prostoru prozkoumával americký novinář Ian Urbina. Své reportáže vydal v knížce Oceán mimo zákon, kterou do podcastu Lit přišla představit Míša Sladká, vedoucí programu Radia Wave a autorka podcastu Houpačky.

Míša Sladká a Jan Dlouhý

Kniha, kterou v překladu vydalo nakladatelství Absynt, obsahuje celkem 15 příběhů. „Na moři se stírají jak hranice jednotlivých států, tak i hranice práva. To přináší široké pole pro jakoukoliv kriminální činnost,“ přibližuje Míša Sladká reportáže Iana Urbiny.

Novinář na moři strávil 40 měsíců a ve svých textech popisuje například nelidské zacházení s pracovníky rybářských lodí nebo drancování přírodního bohatství. „Pro mě byly nejsilnější příběhy o tom, co je v dnešní době ještě možné ze strany pracovního práva nebo dodržování základních lidských práv a svobod,“ vysvětluje Míša Sladká.

„Některé reportáže jsou opravdu pečlivě vystavěné a napínavé, skoro jako by to měl na svědomí tým zkušených scénáristů, který chce diváka udržet co nejdéle u obrazovky,“ říká v Míša v podcastu Lit. Není tedy náhodou, že práva na knihu už koupili Leonardo DiCaprio, Netflix a producent Kevin Misher.

Ian Urbina navštívil mimo jiné i loď, kde můžou umělé přerušení těhotenství podstoupit ženy ze zemí, ve kterých jsou potraty zakázané. Také o tom uslyšíte v podcastu Lit s Honzou Dlouhým a Míšou Sladkou.

autor: Jan Dlouhý
Spustit audio

Související

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.