Cyberpunkovému anime Ghost in the Shell: SAC_2045 nepomohlo ani vyhlášení trvale udržitelné války
Jeden ze základních kamenů japonského cyberpunku Ghost in the Shell se letos rozrostl o další příspěvek. Animovaný seriál s podtitulem SAC_2045 navazuje na sérii Stand Alone Complex, ale kromě sterilní počítačové animace a doslovných odkazů na 1984 mnoho podnětného nepřináší.
Děj se odehrává v kulisách, které vizuálně míchají cyberpunk s ekologickou postapokalypsou, ale bohužel ne příliš nápaditě. Globální společnost existuje na principu „trvale udržitelné války“ několika mocností. Prvky postapokalypsy a dystopie ale seriál spíš jen tak nadhazuje, než aby nám ukázal fungování společnosti v praxi.
Oproti starším dílům Stand Alone Complex se tvůrci tentokrát rozhodli pro 3D animaci. Ta sice nevypadá úplně ošklivě, ale nepůsobí příliš životně a připomíná spíš videohry než anime. Videoherní je ostatně i vyprávění seriálu, které nabízí hodně klasický technologický thriller s typicky rozehranými napínavými situacemi a bombastickými akčními scénami. Posthumanistická spiritualita ve stylu slavného filmu Mamoru Ošiiho se tu opravdu nekoná.
Více o spiritualitě umělých inteligencí, animovaném cyberpunku a trvale udržitelné válce si poslechněte v novém díle Ektoplasmy.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.