Dárky od Ježíška? Není to lež, ale pohádka pozvaná do reality, říká psycholožka

21. prosinec 2022

Zase přišly Vánoce a s nimi kromě jiného i čas na kolektivní lež o superschopném miminku, které nosí dárky –⁠ Ježíškovi. Jak moc je ale zdravé dítěti celé dětství lhát? A stojí za to ten zázrak? „Je to kousek pohádky, který si pozveme do reálného života,“ říká v Houpačkách psycholožka Pavla Koucká.

„Postupně mi to docvaklo,“ vzpomíná psycholožka, jak se dozvěděla, že dárky nenosí Ježíšek. A tak je to podle ní i zdravé, přicházet na realitu po krůčcích. „Magické myšlení postupně ustupuje myšlení kritickému. A my rodiče můžeme jenom podpořit, co to dítě začíná chápat samo. Pak to není žádné trauma ze ztráty Ježíška, ale naopak je ta ztráta vyvážená tím, že dítě něco získává. Na něco přišlo, může být na sebe hrdé,“ popisuje.

Pavla Koucká

Dítěte se seznámení s pravdou o Ježíškovi může dotknout, když se stane příliš brzo a příliš drsně. „Když má ještě Ježíška rádo, svítí mu očíčka, a nějací spolužáci mu řeknou, že je blbej, že to dávají rodiče. A je to spojené s nějakým výsměchem. Tam to pak opravdu může být trauma,“ vysvětluje Koucká.

Psycholožka navíc příběh o Ježíškovi nepovažuje za lež. „Myslím, že je to kousek pohádky, který my si pozveme do reálného života. Necháme ho s námi chvilku být,“ říká.

Vánoce nejsou jen šťastné, voňavé a veselé. Čím jsou pro nás tak stresující? A jak se svátečním napětím naložit? Poslechněte si celé Houpačky s psycholožkou Pavlou Kouckou.

autor: Vítek Svoboda
Spustit audio

Související

Více o tématu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.