Dárky od Ježíška? Není to lež, ale pohádka pozvaná do reality, říká psycholožka

21. prosinec 2022

Zase přišly Vánoce a s nimi kromě jiného i čas na kolektivní lež o superschopném miminku, které nosí dárky –⁠ Ježíškovi. Jak moc je ale zdravé dítěti celé dětství lhát? A stojí za to ten zázrak? „Je to kousek pohádky, který si pozveme do reálného života,“ říká v Houpačkách psycholožka Pavla Koucká.

„Postupně mi to docvaklo,“ vzpomíná psycholožka, jak se dozvěděla, že dárky nenosí Ježíšek. A tak je to podle ní i zdravé, přicházet na realitu po krůčcích. „Magické myšlení postupně ustupuje myšlení kritickému. A my rodiče můžeme jenom podpořit, co to dítě začíná chápat samo. Pak to není žádné trauma ze ztráty Ježíška, ale naopak je ta ztráta vyvážená tím, že dítě něco získává. Na něco přišlo, může být na sebe hrdé,“ popisuje.

Pavla Koucká

Dítěte se seznámení s pravdou o Ježíškovi může dotknout, když se stane příliš brzo a příliš drsně. „Když má ještě Ježíška rádo, svítí mu očíčka, a nějací spolužáci mu řeknou, že je blbej, že to dávají rodiče. A je to spojené s nějakým výsměchem. Tam to pak opravdu může být trauma,“ vysvětluje Koucká.

Psycholožka navíc příběh o Ježíškovi nepovažuje za lež. „Myslím, že je to kousek pohádky, který my si pozveme do reálného života. Necháme ho s námi chvilku být,“ říká.

Vánoce nejsou jen šťastné, voňavé a veselé. Čím jsou pro nás tak stresující? A jak se svátečním napětím naložit? Poslechněte si celé Houpačky s psycholožkou Pavlou Kouckou.

Spustit audio

Související