Dát miminko hned do vlastní postýlky? Pro dítě je lepší společný spánek, tvrdí odborníci

30. prosinec 2020

Jedna z prvních věcí, které po návratu z porodnice řešíte, je spánek miminka. Jedna část lidí ho dává do své vlastní postýlky a vyzbrojí se elektronickými chůvičkami a monitory dechu a dalšími vymoženostmi. Ta druhá část lidí spí s miminkem pohromadě v posteli, tak jak to lidští primáti dělali desítky tisíc let. Jaké jsou výhody prvního modelu?

Zastánci prvního tvrdí, že je lepší, aby si matka odpočinula, dítě se prý v postýlce méně často budí. Pokud se to dítěti nelíbí, tak se má nechat „vyřvat“ a ono si zvykne. Zastánci druhého přístupu říkají, že je pro dítě přirozenější a šetrnější. Výzkumy totiž ukazují, že společný spánek je pro dítě v mnohém zdravotně a psychicky přínosný. U miminek se mohou například objevovat krátké zástavy dechu, takzvané spánkové apnoe. 

„Pokud je miminko blízko matky, tak je větší šance, že se napojí zpátky na její dech. Také matka pomáhá regulovat tělesnou teplotu miminka,“ vysvětluje laktační poradkyně Tereza Mynářová. Zároveň je podle ní tělesná blízkost důležitá i pro psychický vývoj dítěte, protože právě díky fyzickému kontaktu se vyplavuje u obou hormon oxytocin, což je známý „hormon lásky“. Naopak byly u dětí naměřeny mnohem menší hladiny stresového hormonu kortizolu. 

Na silvestra si ale společný spánek raději odpusťte, rodiče by totiž s dětmi neměli spát po konzumaci alkoholu, neradí se to také rodičům s velkou nadváhou.

Jak společně spát bezpečně, bez obavy, že křehkému dítěti ublížíte? Je možná spát s miminem v jedné posteli a vyspat se? Jak si najít ideální pozici, aby vás dítě budilo co nejméně? Jak může společný spánek pomoct přirozenému vývoji dítěte a pravidelnému a dostatečnému kojení? Poslechněte si celý pořad Houpačky ze záznamu! 

autor: Dalibor Zíta
Spustit audio