DESKA TÝDNE. ADULT. se vrací a na This Behavior pozvedají korouhev divnosti zas o něco výš

ADULT.
ADULT.

Ztemnělý klub, přiměřené množství mlhy plynoucí z pódia směrem k vlnícímu se davu. Z aparátů valí ozvuky toho nejlepšího z EBM a dark waveu osmdesátých let.  Brutální bílá světla freneticky problikávající do davu dávají tušit, že brzy dojde na jednu z hlavních hvězd večera. Oslava divnosti může začít. ADULT. přijeli představit do Česka svou čerstvou nahrávku.

ADULT. si za bezmála dvacet let svého fungování vydobyli (nejen v rodném Detroitu, ale i celosvětově) silný kultovní status. Manželské duo fotografky Nicoly Kuperus a malíře Adama Lee Millera vždycky začleňovalo do své elektroniky ohlížející se do hloubky 80. let hodně temného humoru. Ani na novince This Behavior se nesnaží o nějaké zástěrky, skladby jako Perversions of Humankind nebo Lick Out The Content navazují na tradiční zvuk ADULT. Samotný název This Behavior i titulní skladba se dá podle Kuperus interpretovat mnoha způsoby, především však skrytě vyjadřuje znechucení nad stavem, do kterého jsme svět jako lidstvo dostali. Text mluví sám za sebe: Tohle chování, lidské chování. Banální zobrazení.

ADULT. – This Behavior

Teatrálnost, dekadentní, odporné vtipy, nevybíravý humor. ADULT. tohle všechno umí do své hudby vměstnat s upřímným zápalem a zvládají ve své přehrocenosti působit přirozeně. Platí to i naživo. Úsporný backline, bicí mašiny i syntezátory se naplno rozjedou, zatímco Nicola Kuperus prapodivně točí s mikrofonem, na očích má ty nejhorší sluneční brýle, které by neslušely nikomu, a nikdo neví, co si má myslet. Nemusí si ale myslet nic, protože darkwaveový pařát stáhne všechny přítomné. Je to tak divné a obskurní, zatuchlá image, která pozdvihne obočí i na tematické party, až se odkrývá jako ztělesnění nestrojenosti. Tohle si zkrátka tak moc na něco hraje, až se divadlo stává reálným. Víc, než by se mohlo zdát. A tohle divné kouzlo vydrží celou hodinu.

Miller a Kuperus na rozdíl od předešlé nahrávky Detroit House Guests udělali svým způsobem krok stranou. Hosty zvučných jmen (Michael Gira ze Swans) nahradil opět klid jejich osamocené přítomnosti, což znásobili ještě uzavřením se do chaty kdesi v michiganských lesích. Tam také vznikaly obskurní mixy čerpající z osmdesátkových vintage melodií, jako z počítačových her, současného techna a rytmů, které evokují hraní hodně úchylné střílečky. Ať už se jedná o skladbu Violent Shakes, nebo Silent Exchange. Poslech ADULT. je jako cestování v čase z budoucnosti do minulosti a zase zpátky v nějakém rozbitém teleportu.

Pár se dostal k elektronické hudbě v polovině osmdesátých let. Tenkrát Miller hrál v punkové kapele a přes Garyho Numana se dostal až ke zvuku syntezátorů moog. V té době jim došlo, že v elektronice může být víc punkového náboje než v samotném punku. Objevovali industriální průkopníky Cabaret Voltaire nebo Throbbing Gristle. Jejich sedmá deska vychází na labelu Dais (Genesis P-Orridge, Prurient, Sissy Spacek a další) a dává to dokonalý smysl. Zároveň když se dostal do úřadu prezidenta Donald Trump, nejamovali ve zkušebně na nic jiného než na motivy anarchopunkových Crass nebo klasiky od Dead Kennedys. Linie od punku k elektronice a technu a jejich podvratnému potenciálu je u ADULT. narýsovaná víc než jasně.  

Hodnocení: 80 %
ADULT. – This Behavior (2018, Dais)