Deska týdne: Spoon

01062453.jpeg

Pokud je snad mezi posluchači Radia Wave ještě někdo takový, kdo má o texaské indie-rockové čtveřici Spoon pouze mlhavé povědomí, má nyní příležitost leccos dohnat. Už sedmé album této originální kapely s názvem Transference je naší aktuální Deskou týdne.

Ne všichni počítačoví specialisté jsou asociální podivíni, kteří nežijí ničím jiným než virtuálními radostmi a strastmi. Bubeník Jim Eno se přestěhoval za prací do texaského Austinu. Zde se seznámil s ostřílenou postavičkou místního rockového podhoubí, zpěvákem a kytaristou Brittem Danielem. Z jejich setkání v roce 1994 k životu povstali Spoon, kapela, která bezezbytku naplňuje rčení "tichá voda břehy mele".Za opravdový začátek jejich kariéry můžeme brát až rok 2001. Proč? To se dozvíte z profilu kapely od Pavla Zelinky.

"Jejich aktuální album Transference obsahuje všechny trademarky Spoon: strohé, leč precizně vystavěné rify kytar, geniálně úsporné rytmy a klávesové vyhrávky, v nichž není zbytečného tónu, a nezaměnitelný frontmanův vokál; suchý, ostrý, ale ohebný, jakoby odraný smirkovým papírem. Pauzy, tiché pasáže a mezery jsou tu stejně podstatné jako noty samotné. Hudba Spoon umí být chytlavá i střídmě experimentální, každopádně ji ale nemohl nahrát nikdo jiný. Subtilita a kouzlo jejich muziky se navíc odráží i v textech; najdeme v nich přímočarost i šifrované vzkazy, mikroskopické postřehy i působivé rámy situací. Spoon jsou kategorií sami o sobě: jejich laťka stojí už léta tak vysoko, že i ty méně výrazné tracky stále o kus přesahují většinu okolní "indie" produkce," míní autor první recenze, hudební redaktor Aleš "Knír" Stuchlý.

01073542.png

"Nebudu tvrdit, že mě Transference zvedá ze židle, ale to je možná proto, že ji mám v uchu teprve pár dní a Spoon chtějí svůj čas. Dostávají se do krevního řečiště mnohem pomaleji než ostatní a je zase těžší je z něj pak vyplavit. Chytré zacházení se zvukem, mírné otírání se o manchesterské kytary třeba v Out Go The Lights, Before Destruction, zkušeně vyklenuté skladby, texty, kvůli kterým budete mít zase pocit, že tahle kapela je tak nějak na vaší straně... všechno je jak má být. Ale upřímně řečeno, abych hýkal nadšením potřeboval bych něco navíc, něco co by mi desku Spoon odlišilo od toho, co vydávají davy ostatních indie kapel. Možná by to jindy bylo jiné, ale Transcedence vychází ven zrovna ve chvíli, kdy ti o generaci mladší než Spoon vydávají své druhé a třetí desky a já je mám chuť poslouchat mnohem víc," skepticky glosuje novou desku starých indie rockerů hudební publicista Tadeáš Haager.

01077729.jpeg