Děti baví hračka zhruba tři týdny, pak si přijdou pro novou, říká zakladatelka Půjčovny hraček
„Rodiče často rozhodují mezi zážitky a hračkami, nemají kolikrát peníze na obojí. A hračky dětem můžou dopřát díky nám. Pomáháme rodičům, kteří svoje děti chtějí rozvíjet, i těm, kteří musí šetřit každou korunu,“ říká Jana Lipovská, která se inspirovala ve vídeňské půjčovně. V Ostravě spolu s Kateřinou Dvořáčkovou založila půjčovnu a hračky teď rozesílají do celého Česka.
„Když jsme řešili koncept toho, co vůbec budeme půjčovat, mysleli jsme na to, co říkala Maria Montessori. Že je dobré dětem poskytovat podněty každý měsíc, každý měsíc je obměnit, nabídnout něco nového,“ vysvětluje Lipovská.
Půjčovné v ostravské Půjčovně hraček vyjde na čtrnáct až pět set korun týdně. „Doporučujeme rodičům, aby si hračku brali na tři týdny. První týden ji dítě zkoumá, druhý týden už ví, co a jak, a třetí týden si ji může skutečně užít. Pak už většinou jeho zájem opadá. Přichází čas věc vrátit,“ popisuje.
„Nevíte, jestli se dětem hračka, do které investujete někdy i tisíce korun, bude líbit, jestli bude mít úspěch,“ říká Lipovská. „U některých zákazníků jedna výpůjčka navazuje na druhou, chtějí vyzkoušet celý náš sortiment. To jsou momentálně dvě stovky hraček,“ dodává s tím, že služby půjčovny využívají často rodiče a prarodiče, kteří hledají dárek k prvním narozeninám dítěte.
„Většinu sortimentu tvoří dřevěné hračky. Když se něco rozbije, opravíme to. I proto se vyhýbáme věcem z plastu,“ říká Jana Lipovská. Poslechněte si celé Houpačky o Půjčovně hraček.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.