Děti baví hračka zhruba tři týdny, pak si přijdou pro novou, říká zakladatelka Půjčovny hraček

28. červenec 2022

„Rodiče často rozhodují mezi zážitky a hračkami, nemají kolikrát peníze na obojí. A hračky dětem můžou dopřát díky nám. Pomáháme rodičům, kteří svoje děti chtějí rozvíjet, i těm, kteří musí šetřit každou korunu,“ říká Jana Lipovská, která se inspirovala ve vídeňské půjčovně. V Ostravě spolu s Kateřinou Dvořáčkovou založila půjčovnu a hračky teď rozesílají do celého Česka.

„Když jsme řešili koncept toho, co vůbec budeme půjčovat, mysleli jsme na to, co říkala Maria Montessori. Že je dobré dětem poskytovat podněty každý měsíc, každý měsíc je obměnit, nabídnout něco nového,“ vysvětluje Lipovská.

Jana Lipovská

Půjčovné v ostravské Půjčovně hraček vyjde na čtrnáct až pět set korun týdně. „Doporučujeme rodičům, aby si hračku brali na tři týdny. První týden ji dítě zkoumá, druhý týden už ví, co a jak, a třetí týden si ji může skutečně užít. Pak už většinou jeho zájem opadá. Přichází čas věc vrátit,“ popisuje.

„Nevíte, jestli se dětem hračka, do které investujete někdy i tisíce korun, bude líbit, jestli bude mít úspěch,“ říká Lipovská. „U některých zákazníků jedna výpůjčka navazuje na druhou, chtějí vyzkoušet celý náš sortiment. To jsou momentálně dvě stovky hraček,“ dodává s tím, že služby půjčovny využívají často rodiče a prarodiče, kteří hledají dárek k prvním narozeninám dítěte.

„Většinu sortimentu tvoří dřevěné hračky. Když se něco rozbije, opravíme to. I proto se vyhýbáme věcem z plastu,“ říká Jana Lipovská. Poslechněte si celé Houpačky o Půjčovně hraček.

Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.