Dítě by mělo mít takovou životní úroveň jako ten movitější z rodičů, říká o výživném advokátka
„Máme za to, že jak dítě roste, zvyšují se jeho náklady. Výživné je vždycky pohledávkou dítěte. Rodič, který o něj pečuje, je do jeho 18 let jen platebním místem. Výživné nekončí tím, co je dítě schopno na měsíc spotřebovat. Pokud je životní úroveň rodiče hodně vysoká, nechává se část výživného na spotřebu a zbytek může jít třeba na spoření,“ vysvětluje advokátka Michaela Dobrovičová.
„Děti by měly mít zaopatřenou životní úroveň jako ten z rodičů, který je movitější. Pokud má rodič peníze na to, aby jel na Bali na dovolenou, má vzít dítě s sebou. Pokud ho nevezme, má dítě dostat takový obnos, aby tam mohlo jet s druhým z rodičů. Spousta lidí, zvlášť pokud je tam konflikt s bývalým partnerem, se snaží si výživné ponížit. A vůbec si neuvědomují, že v centru boje stojí dítě a jeho zájmy. Je ale taky možné, že tím, že se rodina rozpadne, dítěti se sníží životní úroveň, aniž by se ho někdo snažil poškodit. Tak to bohužel je,“ popisuje praxi Dobrovičová.
Čtěte také
„V Česku jsme velmi tolerantní k práci na černo a v šedé zóně. Neuvědomujeme si, do jakých všech sfér tenhle problém pak zasahuje. Pak tu máme rodiče, kteří mají nadprůměrnou životní úroveň a nejsou schopni vysvětlit, jak je to možné,“ upozorňuje advokátka.
„Představa je taková, že během rozchodu je všechno vyhrocené, ale že někdy v budoucnu by ti lidé spolu měli umět komunikovat na nějaké úrovni. Snažila bych se motivovat protistranu, abychom se domluvili tak, aby některé věci nebylo nutné v soudním řízení otevírat a zkoumat,“ dodává Dobrovičová.
„Samoživitelé jsou pro mě superhrdinové.“ Jak pomáhá rodičům, kterým protistrana dluží výživné, stát? Poslechněte si Houpačky.
Související
-
Opřete se o školu i o mateřská centra, radí samoživitelům sociální kurátor Pavel Pěnkava
„Finanční pomoc od státu u nás hodně lidí pořád vnímá jako rozhazování peněz, přitom je zcela namístě a ve vyspělých státech už tenhle princip prevence dávno pochopili.“
-
Říkat si o peníze není příjemné, mít při rodičovské další dvě práce ale také ne, říkají Houpačky
Od čeho se odvíjí výše rodičovského příspěvku a jak se s takovou dávkou dá vyjít? O tom přišly do Houpaček povídat Marie a Tereza.
-
Zpátky do zaměstnání? Když už nějaká práce je, rodiče o sobě hrozně moc pochybují
„Na pracující mámu malých dětí se kouká jako na krkavčí matku, která chce honit kariéru,“ říká zakladatelka společnosti, která pomáhá rodičům s návratem na pracovní trh.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.