Doktor Kittel: jizerskohorský Faust, který se propsal i do pražských legend
V obci Krásná u Pěnčína, kdysi pojmenované Šumburk, žil v 18. století věhlasný léčitel. Jeho bohatství a zvláštní léčitelské praktiky vedly ke vzniku celé řady pověstí o jeho paktech s ďáblem. Mnoho z nich má hodně společného s postavou Fausta.
Tajuplný doktor bez diplomu byl přitom skutečnou postavou a v Šumburku založil mimo jiné kostel a školu, která se proslavila jako velmi kvalitní a žádaná. Kittel navíc jezdil léčit významné pacienty i do Prahy a v podstatě kam vkročil, všude se lidem zapsal do paměti. Objevuje se tak i v pražských pověstech.
S odchodem Kittela však zvláštnosti v Šumburku neskončily. Folkloristka Dagmar Klímová, která sem přijela v 60. letech, narazila v místním kostele na další utajené ceremonie.
Během natáčení objevily Bludičky i tajuplné torzo pomníku mezi autobusovou zastávkou a popelnicemi na tříděný odpad. Ačkoli to vypadalo nepravděpodobně, podařilo se jim vypátrat jeho původní smysl.
Co překvapilo folkloristku Dagmar Klímovou, když pronikla do komunity v Krásné v 60. letech? Jaký je význam pomníku, vykopaného náhodou při stavbě autobusové zastávky? Který významný český politik studoval na Kittelově škole? Sehnaly Bludičky Kittelovu čarodějnou knihu? A potkaly při natáčení ďábla? Poslechněte si celý díl a možná se dozvíte i to, jak odehnat bouřku.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.