Vánoční věštění a hranice mezi světem živých a mrtvých. Podkrkonoším po Erbenových stopách
Bludičky se vypravily do Miletína v Podkrkonoší, rodiště spisovatele Karla Jaromíra Erbena. Našly i opuštěný hřbitov, který inspiroval baladu Svatební košile. K výletu je dovedla balada Štědrý den z proslulé sbírky Kytice. Často až hororové příběhy přináší čtenáři specifický druh poučení o tom, jak by měl vést svůj život. Podle jednoho z životopisců autora pochází temnota v Erbenově tvorbě z dětských traumat, která se odehrála právě v Miletíně.
Po okolí vede naučná stezka, která označuje místa, která mohla inspirovat balady z Kytice. Mezi nejstrašidelnější z nich patří opuštěný kostel se hřbitovem, který je pozůstatkem obce Byšičky, vyvražděné za třicetileté války.
Samotný Štědrý den přináší téma vánočního věštění budoucnosti. Bludičky na něj navazují dalšími vánočními zvyky sloužícími k předpovídání toho, co nás čeká. A dojde i na zvěsti našich předků, které tvrdí, že během nejdelších nocí před slunovratem jsou hranice mezi světem živých a mrtvých tenčí než kdy jindy.
Co se údajně stalo malému Erbenovi? Jak působil na Bludičky kostel ve zrušených Byšičkách? Které velké zvíře potkaly na cestě mlhavým lesem? A jaké mají řešení pro jakoukoli chvíli zoufalství? Poslechněte si celý díl!
Související
-
Výletní tip Ladislava Zibury: Vypravte se ochutnat Miletínské modlitbičky spjaté s rodinou Erbenů
Dobrodruh Ladislav Zibura vám tento týden přináší tip na výlet do rodiště spisovatele a básníka Karla Jaromíra Erbena.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.