Domnik Gajarský: Vytvořit si značku je pro umělce důležitý, mně se to nikdy nedařilo

12. říjen 2017

„Je rozhodně jednodušší, když jste třeba malíř a celý život se věnujete jednomu tématu, pak si vás nikdo nesplete. Mně se nikdy nedařilo vytvořit si rozpoznatelnou značku,“ uvažuje Dominik Gajarský, absolvent pražské AVU, další z finalistů Ceny Jindřicha Chalupeckého pro rok 2017. „Na jednu stranu mě mrzí, že nejsem schopen nic takového vytvořit, ale na druhou mám radost, že můžu pořád experimentovat.“

„Nedovedu si představit, že bych dělal jen jednu věc. Kdybych byl konzistentní v jednom médiu, asi by mě to přestalo bavit. Ale zároveň obdivuju umělce, kteří se pro jednu disciplínu rozhodli,“ přiznává Dominik a připouští, že propojování výtvarného umění a hudby ho pořád ještě zajímá a baví a zároveň znamená různá úskalí. Na Cenu Jindřicha Chalupeckého je nominovaný poprvé, on sám Cenu zpovzdálí sleduje už delší dobu.

„Od té doby, co ji vede Karin Kottová společně se skvělým týmem lidí, to má trochu jinou energii, opravdu se snaží propagovat umělce, nejenom výstavou. Pořád mi od holek chodí e-maily, ať se někam přihlásím nebo ať někam jedu. To mi připadá důležitý, aby se český umělci dostali i mimo českej kontext.“

Loskot má třetí nominaci na Chalupeckého: „Odmítnout bych nemohl, tato cena je důležitá instituce“

Richard Loskot

Letos se bude Cena Jindřicha Chalupeckého udílet v Pražákově paláci Moravské galerie v Brně. Na skupinové výstavě pěti finalistů uvidíte i site specific instalaci Richarda Loskota, který pracuje s původním půdorysem výstavního prostoru postaveným jako byt. Slibuje pohled do budoucnosti namísto retra.

Motivací se letos přihlásit byla pro něho touha ověřit si u autorit v porotě , zda to, co dělá, má smysl i pro někoho dalšího. „Porota si to možná ani neuvědomuje, ale pro tu naši malou kotlinu, pro tu bublinu, je to důležitá zpráva, když porota řekne, že toto a toto je za rok to nejdůležitější. I proto mě to bavilo sledovat, kdo je v tý pětce, kdo to vyhraje a co to znamená.“ Všichni nominovaní se shodují na tom, že své práce navzájem znají a že si fandí, ani Dominik to nevidí jinak. „Nevím, jak to bylo v jiných ročnících, ale letos můžu říct, že ostatním fandím, a i naše společná výstava funguje.“

Na kolektivní výstavu letošních finalistů Ceny Jindřicha Chalupeckého do Moravské galerie v Brně můžete zajít až do 14. ledna. Dominik si pro svou prezentaci připravil videoinstalaci. „Je to pohádka pro dospělé, něco jako bajka, bez morality na závěr, tu si každý musí vytvořit sám.“ Vítěze se dozvíme 26. listopadu.

Poslechněte si celý rozhovor!

Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.