Duel Chalupa vs. Bartoš: Přinese novela o Vojenském zpravodajství bezpečí, nebo zasáhne do soukromí?

25. leden 2017

V Poslanecké sněmovně se právě projednává kontroverzní novela zákona o Vojenském zpravodajství. Podle Ministerstva obrany je novela nutná k zajištění kybernetické bezpečnosti. Snesla se však na ni výrazná vlna kritiky mimo jiné z České advokátní komory, která se obává, že by zákon v této podobě umožnil masové sledování. Ze stejných důvodů proti novele vznikla petice Přichází rozvědka.

Mezi nejhlasitější kritiky novely patří také Česká pirátská strana. Pozvali jsme proto do studia předsedu Pirátů Ivana Bartoše. S ním o novele diskutoval zastánce zákona, poslanec Bohuslav Chalupa, který je členem parlamentních výborů pro bezpečnost a pro obranu, ve kterých se zákon projednával.

„Novela posiluje pravomoci Vojenské rozvědky. Umožní poskytovatelům do českého internetu nainstalovat sondy, které mohou monitorovat chování lidí na internetu, sčítat ho,“ říká Ivan Bartoš. „V případě ohrožení se dá i měnit provoz na síti, dá se nekontrolovaně přistupovat k počítačům, v novele naprosto chybí zájem o to, kdo hlídá hlídače.“

Podle Bohuslava Chalupy je však současná pětistupňová kontrola zpravodajců dostačující: „Nejsem příznivcem vytváření kontrolních orgánů, které něco kontrolují. To bychom se z toho za chvíli zbláznili.“ Zároveň říká, že charakter plánovaného sledování internetu má být jiný: „Vojenské zpravodajství nebude shromažďovat data. Bude sledovat zátěž sítí a porovnávat je se vzory jiných, už zaznamenaných kybernetických útoků. Na základě toho vláda rozhodne, co bude dál.“

Jak předseda Pirátů, tak poslanec hnutí ANO hledali v rozhovoru paralely k virtuálnímu sledování ve fyzickém světě. „Pošta neotevírá podezřelé dopisy. Copak se v momentě antraxových útoků na poště skenovala veškerá komunikace?“ ptá se Ivan Bartoš. Bohuslav Chalupa volí jiný příměr: „Na dálnici mají auta nařízenou nějakou rychlost a v okamžiku, kdy budeme mít namontované kamery a bude se tam pohybovat auto v protisměru, kamery to vyhodnotí a pošlou policejní hlídku, aby dala provoz zase do stavu, který je pro všechny bezpečný. Sledování aut se taky děje bez soudního příkazu,“ dodává. „Jsem rád, že tady od vás zaznělo, že mýtné brány rozpoznávají poznávací značky aut, protože ještě nedávno média řešila velkou kauzu související s tím, že se to teprve plánuje, a my jsme se už tenkrát ozvali, že už se to přece děje,“ připomíná Ivan Bartoš.

03501407.jpeg

Řeč byla i o potenciálních únicích informací. „Já bych se jenom chtěl zeptat, jestli se bavíme o tom Vojenském zpravodajství, které mělo třeba tu kauzu Nagyová, protože řeč je o plošném sběru dat u lidí, kteří by měli být kompetentní a důvěryhodní,“ podivuje se Ivan Bartoš nad tvrzením Bohuslava Chalupy, že kontrolní mechanismy práce Vojenského zpravodajství jsou dostačující. „Ano: někdo zneužil, ale byl odhalen a teď chodí k soudu,“ reaguje Chalupa na příklad kauzy Nagyová. „Takže to není tak, že by to bylo úplně nepokryté nebo že to je beztrestné. Ono se to vždycky nějak provalí a pak se to samozřejmě řeší.“

Poslechněte si celý rozhovor, ve kterém se Ivan Bartoš a Bohuslav Chalupa nakonec neshodli, ale probrali vše, od přiměřenosti novely přes dopad na poskytovatele internetu až po paralely s ruským sledovacím systémem SORM.

Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.