Dvanáct kmenů: Sekta, nebo alternativní životní styl?

11. květen 2015

Pokud jste už slyšeli o společenství Dvanáct kmenů, je pravděpodobné, že jste na jeho název narazili v souvislosti s kontroverzním policejním zásahem, který proběhl před dvěma lety v Německu. Policie tehdy odebrala děti všem obyvatelům usedlosti Dvanácti kmenů v Německu včetně lidí, kteří tam byli jen dočasně na návštěvě, na základě obvinění z jejich týrání. Podle členů společenství bylo toto obvinění nepodložené a dosud neexistují důkazy, které by toto obvinění potvrzovaly. Právě v souvislosti s touto kauzou se o Dvanácti kmenech hodně mluvilo a psalo, většinou jako o sektě.

Na otázku, jestli lze o Dvanácti kmenech jako o sektě mluvit, v Hergot!u odpovídá odborník na nová náboženská hnutí Zdeněk Vojtíšek. Pojem sekta je podle něj třeba používat velmi obezřetně. Společenství Dvanáct kmenů navíc hlavní rysy sekty – například autoritativní centrální vedení – vůbec nemá.

Co ale společenství Dvanáct kmenů je a co dělá, jsme zjišťovali přímo u zdroje. Pozvání do hergot!ího studia přijali Aleš Heuler a Štefan Klein z farmy Uchované semínko, která je komunitní usedlostí Dvanácti kmenů v České republice. Aleš a Štefan se jednoznačně shodují v tom, že je ke Dvanácti kmenům nepřivedla na prvním místě náboženská víra, ale zájem o alternativní životní styl – klíčovou součástí teologie Dvanácti kmenů je totiž komunitní způsob života částečně mimo „náš“ svět. Zaměřují se přitom na zemědělskou činnost a tradiční řemesla.

Křesťanská víra ve specifické formě ale k životu Dvanácti kmenů patří neodmyslitelně. Používají mnohdy terminologii, na kterou z tradičních církví nejsme zvyklí – Bůh Otec je pro ně na prvním místě „Stvořitel“, Ježíš „Jošua“ nebo „náš Mistr“. Po vzoru prvních křesťanů slaví Dvanáct kmenů šabat a všechny hlavní židovské svátky – právě proto, že tak to dělal Ježíš/Jošua a první apoštolové.

První apoštolové – o kterých čteme v biblické knize Skutků – jsou pro Dvanáct kmenů asi nejzásadnější životní inspirací. Právě ve Skutcích čerpají oporu pro společný život, dobrovolný „komunismus“, ale také vyhlížení druhého Kristova příchodu. K okolnímu světu se staví trochu nedůvěřivě, ale ne nepřátelsky: svoje výrobky nakonec pravidelně prodávají na trzích a zdůrazňují, že si velmi váží lidí, kteří v „normálních“ městech žijí dobrý život v souladu se svým svědomím.

Chcete o této „sektě“ slyšet víc? Poslechněte si celý rozhovor.

autor: Jan Škrob
Spustit audio