Jak se navrhuje dětský hospic, kde je vidět na hvězdy. A co se architekt dozví o smrti?

23. červenec 2024

V Brně se právě otevírá Dům pro Julii, první dětský hospic v Česku. Je to budova plná světla a propojená se zahradou. Na terase jsme si povídali s architekty ze studia Čtyřstěn. O stavění, o životě a o smrti.

Hospic budou využívat nevyléčitelně nemocné děti a jejich rodiny. Jak se taková budova navrhuje? „Šlo nám hlavně o kvalitu života, která je důležitá bez ohledu na to, kolik nám zbývá dní – to ostatně nevíme nikdo,“ říká ředitelka dětského hospice Radka Vernerová.

Tím se řídili také architekti ze studia Čtyřstěn. Navrhli budovu, která stojí kolem zeleného atria, kde každý pokoj má východ na svou soukromou terasu, kde je spousta světla a kde to vypadá spíš jako v rodinném penzionu. „Ten dům je navržený primárně pro život. Jednak dětí, které jsou tady jako klienti, ale i jejich rodičů, sourozenců, prarodičů. Aby tu mohli trávit čas a nebylo to pro ně za trest,“ říká architekt Karel Kubza.

S architekty Tomášem Págem, Karlem Kubzou a Milanem Jojou, architekty ze Čtyřstěnu, jsme si o tom povídali právě v atriu pod vzrostlými borovicemi. Jak architekti dosáhli toho, že je tu takový klid?

Mluvili jsme také o dalších stavbách studia Čtyřstěn, například o obecních bytech v Bílovicích u Brna. Umí obce stavět byty? A mají to dělat, nebo to raději přenechat soukromým developerům?

Řeč byla také o podnikání v architektuře: „Aby člověk mohl zlepšovat svět, musí se tím nejdřív uživit,“ říká Karel Kubza.

Architekti by měli mluvit i tom, co se jim nepovedlo. Co se nepovedlo studiu Čtyřstěn? Poslechnětě si Bourání.

Spustit audio

Související