Je to touha po offlinu, po partě lidí, která ti rozumí. Čtenářské kluby nabírají na popularitě

25. září 2024

Taky už patříš do čtenářského klubu? Fenomén book clubs stále nabírá na síle. Navíc se čtení stalo trendem sociálních sítí. Důvody probírá Eva v novém Litu s trendspotterkou a mentorkou Pavlínou Louženskou.

Podle Louženské se ve všech reportech o generaci Z píše, že její zástupci mají hrozně rádi koníčky. „Legendárně se o nich taky vypráví, že je pro ně důležitý work-life balance, a to že hledají koníčky. To mohou být právě běžecké kluby nebo čtenářské kluby,“ říká Pavlína.

Čtenářské kluby jsou dvojího typu. Ten online má i Dua Lipa. TikTok je plný lidí, co drží knihy.

Stále víc je ale těch offline book clubů. Jaké jsou důvody? „Osamělost. Ta roste dlouhodobě. Není to dané jen pandemií, i když to akcelerovala. Je to touha po offlinu, po partě lidí, která ti rozumí, která s tebou bude dohromady fungovat. Touha patřit ke komunitě, kmeni. Book club ti tohle dává,“ dodává Louženská.

Tentokrát se ale Lit vydal i do terénu. Eva se s mikrofonem šla podívat na jedno setkání letenského čtenářského klubu. U pizzy a skleničky vína se tam skupina kamarádů dohaduje o tom, jak se jim četla Doris Lessing a popisují, jak si četbu na další týdny vybírají.

Proč je teď čtení tak hot? Jaké trendy na sociálních sítích se s tím pojí? A není to spíš jen o tom držet knihu v ruce tak, aby se ti hodila do feedu? Poslouchejte nový Lit.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.