Je to touha po offlinu, po partě lidí, která ti rozumí. Čtenářské kluby nabírají na popularitě

25. září 2024

Taky už patříš do čtenářského klubu? Fenomén book clubs stále nabírá na síle. Navíc se čtení stalo trendem sociálních sítí. Důvody probírá Eva v novém Litu s trendspotterkou a mentorkou Pavlínou Louženskou.

Podle Louženské se ve všech reportech o generaci Z píše, že její zástupci mají hrozně rádi koníčky. „Legendárně se o nich taky vypráví, že je pro ně důležitý work-life balance, a to že hledají koníčky. To mohou být právě běžecké kluby nebo čtenářské kluby,“ říká Pavlína.

Čtenářské kluby jsou dvojího typu. Ten online má i Dua Lipa. TikTok je plný lidí, co drží knihy.

Stále víc je ale těch offline book clubů. Jaké jsou důvody? „Osamělost. Ta roste dlouhodobě. Není to dané jen pandemií, i když to akcelerovala. Je to touha po offlinu, po partě lidí, která ti rozumí, která s tebou bude dohromady fungovat. Touha patřit ke komunitě, kmeni. Book club ti tohle dává,“ dodává Louženská.

Tentokrát se ale Lit vydal i do terénu. Eva se s mikrofonem šla podívat na jedno setkání letenského čtenářského klubu. U pizzy a skleničky vína se tam skupina kamarádů dohaduje o tom, jak se jim četla Doris Lessing a popisují, jak si četbu na další týdny vybírají.

Proč je teď čtení tak hot? Jaké trendy na sociálních sítích se s tím pojí? A není to spíš jen o tom držet knihu v ruce tak, aby se ti hodila do feedu? Poslouchejte nový Lit.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.