Jedna z nás rozsvěcí a zhasíná, druhá svítí, říká umělecké a kurátorské duo Dostálkovy

7. únor 2020
Rozhovor VR a MM

„Poměrně často jsme měly pocit, že nám muži vysvětlují věci, o kterých vědí méně než my,“ říká Daniela. Právě proto sesterské duo silně oslovila kniha od Rebeccy Solnit, jejíž název se dá volně přeložit jako Muži mi vysvětlují věci. Poslechněte si, čím Danielu a Lindu Dostálkovy oslovuje eko feminismus, jak funguje jejich sesterská spolupráce a jaké trendy vidí v současné fotografii a umění.

„Máme skvělou symbiózu v obrazovém vnímání, přestože má každá z nás jiný vkus a vizuální preference,“ říká Linda. Jako nerozlučné umělecké i kurátorské duo působí se sestrou Danielou od roku 2005.

Sestry Dostálkovy působí od roku 2005 jako umělecké duo. Linda studovala scénografii a typografii a je známá jako grafička, Daniela je fotografka. Společně tvoří konceptuální výstavy i reklamní kampaně pro kulturní instituce, které potkáváte na velkých reklamních plochách ve městech. Působí také jako kurátorky, od roku 2017 jsou exkluzivními kurátorkami galerie PLATO v Ostravě. Jejich práce jsou opakovaně nominované do finále prestižních cen Czech Grand Design.

S dotazy na sesterství a vzájemnou konstelaci Dostálkovy rozesměju a vysloužím si nálepku ezo, ale dočkám se zajímavých odpovědí. „Společný horoskop jsme si nechaly vypracovat před deseti lety,“ říká Linda a Daniela pokračuje. „ta paní nás přirovnala k vypínači a ke světlu. Jedna z nás prý rozsvěcí a zhasíná, druhá svítí. Ještě jsme nepřišly na to, která je která, ale možná trochu tušíme.“

Konstelační setkání se několikrát objeví i v programu s tématem intenzit, který sestry Dostálkovy chystají pro letošní rok do galerie PLATO. Poslechněte si, čím plánují naplnit pět tisíc metrů čtverečních ostravské galerie a jak se dívají na trendy ve fotografii a umění.

Jak funguje sesterské duo, jaké trendy vidí ve fotografii a čím se chystají naplnit pět tisíc metrů čtverečních ostravské galerie PLATO? Poslechněte si v Rozhovoru Veroniky Ruppert.

Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.