K nadpřirozenému zásahu se nemůžu vyjádřit, říká badatel zkoumající konverzi Jakub Cigán
Nevěřící lidé často nedokážou pochopit, jak někdo může uvěřit a přidat se k nějakému společenství. Pro určité skupiny věřících, hlavně z křesťanského prostředí, je vysvětlení jasné – Boží působení. K jakému vysvětlení lze ale dojít, podíváme-li se na tento fenomén vědeckým pohledem? V novém dílu pořadu Hergot! tuto perspektivu přibližuje výzkumník Mgr. Jakub Cigán, Ph.D. z laboratoře pro experimentální výzkum náboženství LEVYNA.
„V souvislosti s konverzí mě hlavně zajímal proces, jakým se jednotlivci stávají součástí nějakého prostředí,“ upřesňuje hned na začátku Cigán předmět svého zájmu. „Když to trochu přitáhnu za vlasy, tak konverzi k vysvětlení, jak se stávají součástí skupiny, potřebují více oni než já,“ říká s úsměvem na adresu konverzních příběhů.
„K nadpřirozenému zásahu se nemůžu vyjádřit. Nemůžu o něm rozhodnout. Nemám nástroje na to, abych nad něčím takovým vynášel soud,“ dodává.
Chcete se dozvědět, co Jakub Cigán zjistil? V jakém prostředí a jak jeho výzkum probíhal? Jak se konverzní příběhy mohou lišit a proč? Jsou nově věřící „obětí“ nevědomých psychologických procesů a sociální dynamiky skupiny? Pusťte si rozhovor!
Související
-
Jsme součástí Světla. O umění, rodině a holotropním dýchání s hudebníkem Jakubem Königem
Jakub König není zdaleka jen hudebníkem a textařem. Další rovinou jeho vyjádření je mimo jiné malba a komiks, před nedávnem vyšel jeho postapokalyptický román Vřeteno.
-
Zazvoňte a otevřeme vám. O duchovním centru Fortna s produkční Hanou Říhovou
V srdci Prahy nabízí možnost ztišení, meditace, psychoterapie, setkávání mužů nebo také těch, kteří nezapadají do církve. O Fortně v Hergot!u mluvila produkční Hana Říhová.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.