Kariérní poradkyně v Universu: Po střední škole doporučuji dát si rok pauzu a rozhodnout se, co dál
„Stále chybí absolventi ekonomických oborů, manažeři nebo dobří účetní, kteří znají mezinárodní účetní standardy,“ říká kariérní poradkyně a koučka Jaroslava Škopková. Specializuje se na absolventy, kteří se rozhodují o výběru studijního oboru, a zároveň na lidi ve věku nad padesát let, kteří se ocitli v situaci, kdy jsou nuceni si hledat práci.
„Nejčastěji za mnou chodí lidé v situacích, kdy opravdu nevědí. Jsou zmatení, zoufalí. Buď je třeba rodiče tlačí do nějakého oboru, který oni nechtějí studovat, nebo si chtějí být jistí tím, co si vybrali. Potom se zaměřujeme na to, jestli ten obor sedí z hlediska typologie osobnosti. Jestli ten člověk opravdu je humanitně zaměřený, jestli je exaktně zaměřený, nebo spíš je vhodný pro umělecký obor.“ Vědět už v nízkém věku, čím chcete v životě být, může být výhoda i nevýhoda. „Může vám utéct jiný zajímavý obor. Někdo se dostane do takových kleští, kdy maminka je lékařka, tatínek je lékař a předpokládá se, že syn nebo dcera bude taky lékař.“
Pokud student vůbec neví nebo se nedostane na vysněnou vysokou školu, vhodným řešením je dát si rok pauzu a rozmyslet si, co dál. „Gap year dává smysl v případě, že je dobře využitý. Například pokud student může odjet do zahraničí studovat jazyk. Pokud zůstane tady v České republice, potom doporučuji, aby se přihlásil na jazykové pomaturitní studium, a to z důvodu, aby mu zůstal status studenta. Během té doby může absolvovat například nějaký nultý ročník na vysoké škole, kam by se rád hlásil. Záleží to samozřejmě na jeho ekonomické situaci. Někdo musí jít pracovat. Ale stále by měl mít před sebou svůj cíl a buď se připravovat na vysokou školu, kam se nedostal, nebo sbírat informace a uvažovat včas, kam se přihlásí. Když je to jen trochu možné, je dobré se podívat na pracoviště, na kterém by potom mohl působit. Možná že zjistí, že jeho představa byla mylná a že to ani v budoucnu dělat nechce,“ říká Jaroslava Škopková.
Poslechněte si celý rozhovor.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.