Katolická církev musí dát větší prostor ženám, říká aktivistka a římská katolička v Hergot!u

17. březen 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Petra Daňková

Petra Daňková je římská katolička, dlouhodobě žije v Německu a je jednou z čelných představitelek mezinárodní organizace Voices of Faith, která usiluje o větší zastoupení žen ve strukturách římskokatolické církve a vůbec o to, aby hlasy žen v církvi byly víc slyšet.

Základní argument je jasný: ženy tvoří polovinu společnosti a stejně tak i polovinu církve. Dává proto smysl, aby měly také možnost se do řízení církve zapojovat a mluvit jejím jménem. Organizace Voices of Faith má konkrétní plán – prosadit, aby do roku 2030 byly ženy v 30 % vedoucích pozic v římskokatolické církvi na všech jejích úrovních. Formální změny fungování církve to nevyžaduje. Je to ale i tak dosažitelné? Petra Daňková je přesvědčena, že jsou tyto změny ve 21. století naprosto nutné. Církev se nachází v krizi, mladí lidé v ni ztrácí důvěru. Tomu se věnuje nová kampaň Voices of Faith nazvaná Overcoming Silence. Můžete napsat papeži Františkovi, proč mají být podle vás ženy v církvi víc slyšet.

Hergot!: Co dělaly české katolické feministky před sto lety?

Pana Marie na poničené zdi

Katolická církev a feminismus? V Čechách? A v devatenáctém století? Ano, je to možné. Jiří Havelka napsal knihu o katolických aktivistkách, které na přelomu devatenáctého a dvacátého století prosazovaly v českém katolickém prostředí ženská práva. Je plná citací z osobní korespondence a překvapivých výpovědí žen, na jejichž angažmá se takřka zapomnělo.

Otázka, kterou často dostávají lidé, kteří v římskokatolické církvi usilují o změny tohoto typu, zní, jestli by nebylo jednodušší to vzdát a hledat štěstí v progresivnější církvi nebo náboženské společnosti. „Tahle církev je moje stejně jako pánů biskupů,“ říká Petra Daňková důrazně. Nechce se vzdát účasti na liturgii a oltářní svátosti, do římskokatolické církve se cítí být povolána. 

Zajímá vás víc? Jak se Petra Daňková k římskokatolické církvi dostala? A co si myslí o kněžském svěcení žen? Pusťte si celý pořad!

Spustit audio