To kdyby slyšel táta! Startér pouští progrock jak od Yes a nový soundtrack k Pelíškům

18. listopad 2020

Sedmé kolo hitparády neobjevených do světa pouští songy od jednočlenného projektu Smile a od The Ribs, což není nové letenské konceptuální bistro, ale nová letenská konceptuální kapela.

Jejich song I’ll Be Your Toy zní jako kapela Eliena z kultovního českého filmu Pelíšky. Tohle muselo vzniknout v šedesátkách v nějaké hodně zakouřené zkušebně a všichni u toho určitě měli hrozně cool boty. Co si pod tím vlastně máte představit? Strašně dlouhé instrumentální intro, pak zpěvákovy deklamace, pak zběsilé mlácení do všeho, co měli muzikanti kolem, no, a pak to nějak skončí. Vlastně proč ne. The Ribs v zásadě pokračují v trendu, který u nás ve Startéru nastolili třeba další milovníci retra Purplefox Town nebo Marcel Gidote’s Holy Crab. Konceptuální jsou v tom, že do Startéru neposlali písničku, ale záznam z hodně podařené zkoušky, která se posléze nepochybně přetavila v příjemný večírek. 

Smile, to je u nás už provařená firma. Jde o sóloprojekt Jiřího Marka, který si na živobytí vydělává jako tour kytarista všemožných hudebních firem, od Bohouše Josefa po Bohuše Matuše, jo, a ještě hraje v revivalu Red Hot Chilli Peppers. Jenže sám má podle všeho nejradši The Police, Yes a vůbec kapely, co miloval tvůj táta. You Don’t Own Me tvoří krásný kontrast k I’ll Be Your Toy – a nejen svým názvem. Tohle je progrock jak víno, hodně starý ročník. Pít to nemusíte, není to pro každého. Nápadů to má ale spoustu a nás to zase baví. 

Máte lepší track? Jste víc cool než Elien? Posílejte pecky na starter@rozhlas.cz nebo zahlasujte pro svého favorita na wave.cz/starter. 

autoři: Jakub Kaifosz , Jonáš Zbořil
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.