Když chemie funguje. S novinářem Filipem Titlbachem o přitažlivosti, polyamorii i stigmatizaci pohlavních nemocí

16. prosinec 2022

„Bariéra toho, jestli je pro mě člověk přitažlivý skrze chemii, je u mě docela silná. Je to o tom, jak je ti ten člověk celkově sympatický – jak mluví, jak vypadá, co má na sobě, ale i jak smrdí nebo voní,“ popisuje Filip Titlbach, co ho přitahuje k druhým. S Karlem a Eliškou se všichni shodují na tom, že by mělo být civilizované, aby lidi prozkoumali vzájemnou chemii důkladným očicháním.

Ne vždy ale musí být první instinkt správný, jak dokládá Eliška na jednom svém intimním zážitku: Když odplynul ten vášnivý moment, tak mi došlo, že jsem se nechala takzvaně lapit tím momentem a že mi ten člověk vlastně trochu smrdí.

To je takový ten moment prozření po orgasmu, kdy přijdeš ke smyslům, a říkáš si: já potřebuju svěcenou vodu, přitakává Karel. Společně zjišťují, že u některých lidí – včetně Filipa  může docházet i k takzavné postkoitální dysforii, tedy melancholickým stavům po vyvrcholení.

Čtěte také

Pot bude tentokárt hodně i o sexu a vztazích mezi více než dvěma lidmi. Je to otázka vysoké důvěry a hodně hluboké intimity, popisuje Filip svůj pohled na trojky. Co se týče vztahů, tak monogamii vnímá jako sociální konstrukt, ve kterém jsme byli vychovaní, ale který si nemusíme nutně přebírat, pokud nechceme.

Když jsi queer, tak si musíš odznova nastavovat to, jak budeš žít. Jsme pořád vyčleňováni na okraj společnosti, takže je pro nás jednodušší nacházet nové způsoby a přemýšlet, co od života vlastně chceme.

A co by se většinová společnost mohla od LGBTQ+ lidí naučit? Například to, že testování na pohlavní nemoci se vyplatí. My chodíme na testy pořád a svůj HIV status známe, říká Filip.

Měli by se očichávat i politici? Jaký seriál Filip rád sleduje po sexu? Kdo je Šťastlivý Petr? A se kterými známými osobnosmi by Eliška, Karel a Filip rádi strávili intimní chvíli? Poslouchejte v hotcastu Pot.

Upozorňujeme, že tento pořad není vhodný pro děti.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.