Když chemie funguje. S novinářem Filipem Titlbachem o přitažlivosti, polyamorii i stigmatizaci pohlavních nemocí
„Bariéra toho, jestli je pro mě člověk přitažlivý skrze chemii, je u mě docela silná. Je to o tom, jak je ti ten člověk celkově sympatický – jak mluví, jak vypadá, co má na sobě, ale i jak smrdí nebo voní,“ popisuje Filip Titlbach, co ho přitahuje k druhým. S Karlem a Eliškou se všichni shodují na tom, že by mělo být civilizované, aby lidi prozkoumali vzájemnou chemii důkladným očicháním.
Ne vždy ale musí být první instinkt správný, jak dokládá Eliška na jednom svém intimním zážitku: „Když odplynul ten vášnivý moment, tak mi došlo, že jsem se nechala takzvaně lapit tím momentem a že mi ten člověk vlastně trochu smrdí.“
„To je takový ten moment prozření po orgasmu, kdy přijdeš ke smyslům, a říkáš si: já potřebuju svěcenou vodu,“ přitakává Karel. Společně zjišťují, že u některých lidí – včetně Filipa – může docházet i k takzavné postkoitální dysforii, tedy melancholickým stavům po vyvrcholení.
Čtěte také
Pot bude tentokárt hodně i o sexu a vztazích mezi více než dvěma lidmi. „Je to otázka vysoké důvěry a hodně hluboké intimity,“ popisuje Filip svůj pohled na trojky. Co se týče vztahů, tak monogamii vnímá jako sociální konstrukt, ve kterém jsme byli vychovaní, ale který si nemusíme nutně přebírat, pokud nechceme.
„Když jsi queer, tak si musíš odznova nastavovat to, jak budeš žít. Jsme pořád vyčleňováni na okraj společnosti, takže je pro nás jednodušší nacházet nové způsoby a přemýšlet, co od života vlastně chceme.“
A co by se většinová společnost mohla od LGBTQ+ lidí naučit? Například to, že testování na pohlavní nemoci se vyplatí. „My chodíme na testy pořád a svůj HIV status známe,“ říká Filip.
Měli by se očichávat i politici? Jaký seriál Filip rád sleduje po sexu? Kdo je „Šťastlivý Petr“? A se kterými známými osobnosmi by Eliška, Karel a Filip rádi strávili intimní chvíli? Poslouchejte v hotcastu Pot.
Upozorňujeme, že tento pořad není vhodný pro děti.
Související
-
Knížka jako Byli jsme tu vždycky mi tady chyběla a podle všeho nejsem sám, říká Filip Titlbach
„Chtěl jsem si knížku mapující život současných queer lidí sám přečíst, ale žádnou takovou jsem nenašel,“ říká novinář a moderátor Filip Titlbach.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.