Komiks Nesnáším Pohádkov přináší krvavě zábavnou pouť infantilní popkulturou

3. březen 2021

Co s člověkem udělá sedmadvacetiletý pobyt v říši pohádek? Na tuhle otázku odpovídá komiks Scottieho Younga Nesnáším Pohádkov. Malou Gertrudu, která se do Pohádkova propadla v deseti letech, čas strávený v přítomnosti ubreptaných postaviček a roztomilých zvířátek změnil ve frustrovanou, misantropickou osobu se zálibou v krvavých orgiích destrukce.

Scottie Young prý komiks Nesnáším Pohádkov vymyslel, když coby čerstvý otec trávil mnoho času čtením a sledováním pohádek pro předškolní děti. Mezi hlavními inspiracemi svého cartoonu ale jmenuje i u nás zdomácnělého brutálního bijce Loba nebo podobně agresivní Tank Girl.

Čtěte také

Nesnáším Pohádkov ale svým způsobem funguje ještě líp než oba zmiňované inspirační zdroje, mimo jiné i díky skvělé Youngově cartoonové kresbě. Gertrudinu krvavou pouť pohádkovým světem ale nemusíme číst jen jako oddechovou záležitost. Skrývá se v ní i jadrně vyjádřený odpor k infantilní popkultuře, která nás doprovází nejen v dětství, ale po celý život.

Více o strachu a hnusu v říši pohádek si poslechněte v novém díle Ektoplasmy.

Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.