Komplex o Scottu Walkerovi: Jemný i brutální hudební outsider, který udržoval posluchače ve střehu

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Scott Walker

„Paolo, vezmi mě s sebou,“ představoval si anglo-americký zpěvák Scott Walker ve skladbě Farmer in the City smrt italského režiséra Pasoliniho. „Byla to cesta života.“ Dnes jdou tato slova za samotným Walkerem, nepolapitelným hudebním hledačem a filmovým milovníkem, který v pondělí zemřel ve věku 76 let – a aktuální Komplex jsme věnovali jeho památce.

Obdivoval ho David Bowie, Thom Yorke z Radiohead nebo Douglas Pearce z Death in June. Asi i proto, že se Scott Walker utrhl ze řetězu i formátu songu, vyměnil úspěch a hity za hledačství a experimentoval mimo čas. Prošel si několika tvůrčími etapami, od popového boy bandu The Walker Brothers (který byl ve Velké Británii v roce 1966 populárnější než The Beatles) přes brelovské šansony a barokní pop na sólových nahrávkách ze 60. let – a když už se myslelo, že Walker odešel do stínu, vynořil se v roce 1995 s přísně avantgardní nahrávkou Tilt. S alby si dával načas a zjevení ještě několikrát zopakoval.

Ze zářivé hvězdy černou dírou. Zemřel zpěvák Scott Walker, hitparádový lamač srdcí i posluchačských očekávání

Scott Walker

Kdysi idol, později enigmatický jezevec, který se vynořoval z temných zákoutí duše a vynášel odtamtud hudbu na hony vzdálenou hitům své rané kariéry. V 76 letech zemřel zpěvák, na kterého přísahali Thom Yorke, Anohni nebo třeba David Bowie.

Spolupracoval s Julianem Copem, Jarvisem Cockerem i Brianem Enem a míchal orchestrální smyčce s industrialem, psal songy o Ingmaru Bergmanovi, kohoutích zápasech nebo o genocidě v Srebrenici. Perkuse vytvářel pomocí zvuků masa a při hledání nového projevu zúročil v 90. letech studium gregoriánských chorálů. Dokázal být jedním dechem brutální i senzitivní. Udržoval kolem sebe mystérium a jenom ho stvrdil, když v roce 2014 natočil album s drone-metalisty Sunn o))), kde svým barytonem zpívá o BDSM, zatímco se vlní rozložené metalové riffy a do toho se práská bičem. Za více než 50 let na popové i avantgardní scéně několikrát změnil tvář a po celou dobu zůstal relevantní – a to se podařilo málokomu.

Jaký měl vliv na tvorbu Scotta Walkera existencialismus Alberta Camuse a čtení kritických textů Noama Chomského? Poslechněte si Komplex.

Playlist:

Scott Walker – Rosemary (1969, Philips / Fontana)
Scott Walker – The World’s Strongest Man (1969, Philips / Fontana)
Scott Walker – Angels to Ashes (1969, Philips / Fontana)
Scott Walker – Old Man’s Back Again (1969, Philips / Fontana)
Scott Walker – The Seventh Seal (1969, Philips / Fontana)
The Walker Brothers – Nite Flight (1978, GTO Records)
Scott Walker – Farmer in the City (1995, Fontana)
Scott Walker – Cossacks Are (2006, 4AD)
Scott Walker + Sunn o))) – Brando (2014, 4AD)

Spustit audio

Související