Kvér: Pride v Bratislavě není oslavou, ale bojem za práva

1. červen 2013

Jaká je situace pro LGBT komunitu na Slovensku? Hostem sobotního Kvéru byla Romana Schlesinger, ředitelka Duhového PRIDU Bratislava.

Slovensko je teď v podobné situaci jako Česká republika před rokem 2006,“ řekla k atmosféře u našich východních sousedů Romana. Předložení zákona o registrovaném partnerství je ale na Slovensku zatím v nedohlednu. „Pokud by byl zákon navržen v takové podobě, v jaké prošel v Česku, pravděpodobně bychom ho nepodpořili,“ netajila se výtkami na adresu české legislativy výkonná ředitelka sdružení Queer Leaders Forum, které na Slovensku usiluje o rovnoprávnou společnost, v níž není sexuální orientace důvodem k diskriminaci a upírání jakýchkoli lidských a občanských práv.
S Romanou jsme se bavili nejen o politických náladách vůči LGBT komunitě, ale také o tom, proč letošní Pride v Bratislavě mění termín konání.

Celý Kvér z 1. června si můžete poslechnout v našem JUKEBOXU.

V závěru hodiny jsme vám přinesli také rozhovor s polským literátem Michalem Witkowskim, kterému v Česku zatím vyšly dvě knihy – Chlípnice a Královna Barbara. Vydání třetího románu Margot se zatím chystá. Michala Witkowského jsme vyzpovídali na letošním Světu knihy, s překladem pomohl a také informačně asistoval Jan Jeništa. Rozhovor s Michalem Witkowskim si můžete poslechnout i tady.

autoři: Josef Rabara , Bára Šichanová
Spustit audio