„Ležela jsem v knížkách o sexualitě, abych mohla točit o asexualitě,“ říká režisérka Eva Lammelová v Kvéru

10. duben 2018

„Oni dva sex nikdy ani nevyzkoušeli. Většina asexuálů to alespoň zkusí, aby si otestovali, jestli to tak opravdu mají,“ říká o hlavních protagonistech režisérka dokumentu AsexuaLOVE Eva Lammelová. Prostřednictvím příběhu Jany a Ondřeje chce ukázat, jak se asexuálům v dnešní kultuře žije, věnuje se jejich coming outům i vztahům s nejbližším okolím. V rozhovoru s Evou jsme mluvili o přátelstvích asexuálů i jejich touze mít děti.

Jeden z hrdinů snímku, Ondřej, se pořád nevzdává naděje, že ta sexuální touha u něj ještě přijde. Sledovala jsi ho dlouho, máš pocit, že to k tomu směřuje?
Ne, naopak. Ondřej už je smířený s tím, jak to má. Možná v tom filmu s touto myšlenkou ještě nějak koketoval, myslím si ale, že už si prošel tak těžkými fázemi, že je rád, že se s tím vyrovnal. Hodně ho teď naplňuje to, že díky filmu můžeme společně dělat osvětu.

Ve filmu je zachyceno několik důležitých momentů. Jedním z nich, o kterém oba vyprávějí, je třeba coming out…
Asexuálové, stejně jako jiné minority, prožívají ze začátku určité nejistoty. Vnímání odlišnosti je těžké. V českém kontextu je coming out u asexuálů často spojený s fórem na webu Asexual.cz. To je platforma, kde si lidé můžou najít různé definice asexuality. Pro mnoho z nich je to zásadní moment, kdy si uvědomí, že v tom nejsou sami, a cítí sounáležitost s komunitou.

Jak to bylo konkrétně u Jany a Ondřeje?
Oba dva, jak říkají v dokumentu, měli zkušenost s psychoterapií. Pak došlo ke smíření a oznámili to rodině a blízkému okolí. Oba dva mají štěstí, že ta rodina to přijala velmi dobře.

Proč ses rozhodla věnovat tomuto tématu?
Když jsem studovala sociologii, chtěla jsem psát diplomovou práci o intersexualitě. Můj vedoucí Martin Fafejta mě ale přesvědčil, ať se věnuji asexualitě. Pak jsem k tomu paralelně začala studovat filmovou vědu a začal mě zajímat dokument. Takže se nabízelo to spojit. Ležela jsem pořád v knížkách o sexualitě, abych mohla točit o asexualitě.

Máš pocit, že asexuálové tím, že ve většině případů žijí bez sexu, mají pevnější sociální vazby ve smyslu přátelství?
Ono se nabízí nad tím tak uvažovat. Myslím si ale, že to mají stejné jako my, normální přátelství. 

Jak je to u asexuálů s touhou mít děti?
U těch romantických asexuálů, kterých je většina, se touha po rodině objevuje často. Což není problém. Oni nejsou biologicky nefunkční. Oni ten sex podstoupí pro to dítě. I když ho příliš neprovozují, z tohoto důvodu s tím nemají problém.

Je náročné do dokumentu o asexuálech sehnat protagonisty? A jak na asexualitu nahlíží čeští sexuologové a psychiatři? Poslechněte si celý rozhovor.

autoři: Filip Titlbach , Bára Šichanová
Spustit audio