Lidé fetovali už v době bronzové a v Brně honili pštrosa. To jsou nej zprávy minulého týdne
Zuzana Fuksová a Ivana Veselková v aktuálním díle podcastu Mikrovlnky vybírají ty nejsladší banány ze zpravodajského trsu. Jako obvykle se zaměřily na těžko pochopitelné zprávy jak ze světa, tak z regionů.
Ivanku jako milovnici historie zaujala zpráva o tom, že podle nových archeologických objevů lidé užívali rostlinné halucinogenní drogy už v době bronzové. Vědci to zjistili z pramene vlasů, který nalezli během průzkumu jeskyně Es Càrritx na španělském ostrově Menorca.
Zuzanu coby fanynku všech tvorů uhranula informace referující o tom, že italští technologové pracují na vývoji robotů, kteří mají napodobit jedny z nejznámějších kroužkovců – žížaly. Chtějí se inspirovat nejen stavbou jejich těla, ale i unikátními pohybovými schopnostmi. Žížalí roboti by mohli pomoci při podrobných průzkumech podzemí, záchranných operacích i průzkumu planet.
Nesměla chybět nějaká ta krimizpráva z Brna. Tam honili pštrosa. Velký pták nakopal strážníka a běžel rychlostí šedesát kilometrů v hodině.
Je mezi pobíhajícím ptákem, žížalovitými roboty a našimi zdrogovanými předky nějaká tajnosnubná souvislost? Vůbec ne, míní Zuzana s Ivanou, ale to přeci vůbec nevadí. Zahoďte ambice pochopit svět a radši si poslechněte všechny novinky ze známého vesmíru v novém díle Mikrovlnek.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.