Málokdo to dá čistě a pak přichází výčitky. Dítě je obrovská změna, dovolte si to nezvládat

13. říjen 2021

„Mezi očekáváním, jaké mateřství bude, a jeho realitou bývá velký rozdíl. Nejčastějším zdrojem rozčarování může být, když hned nenaskočí láska k miminku, náročnost úplně nové situace, radikální změna životního stylu nebo chybějící spánek,“ říká Veronika Kubrichtová, zakladatelka organizace Úsměv mámy.

Ona sama prošla po narození syna stavy paralyzující úzkosti. „V nejhorších chvílích jsem seděla doma na gauči a bála jsem se na cokoli sáhnout, včetně syna. Bála jsem se jít sama ven, nebyla jsem schopná uvařit, měla jsem pocit, že většina věcí, které doma mám, je potenciálním zdrojem nebezpečí. Bála jsem se, že jsem pro syna nebezpečná,“ popisuje Veronika, kterou vlastní úspěšný zápas s psychickým onemocněním inspiroval k založení organizace, která bude ženám pomáhat vyrovnat se s obrovskou změnou, kterou narození dítěte je.

Veronika Kubrichtová

„Strašně často se u novopečených matek vyskytuje pocit viny. To, co čekala, se neděje a ona si to klade za vinu,“ popisuje problémy klientek. Upozorňuje na to, že nezvládat první dny a týdny je úplně normální a je nebezpečné se srovnávat s často nepravdivým mediálním obrazem mateřství.

„Málokdo to dá čistě a pak přichází výčitky. Příchod dítěte je obrovská změna a ženy by si měly dovolit ji nezvládat. Táhneme to co nejdéle samy. Když už žena začne uvažovat o tom, že by vyhledala pomoc, většinou ji opravdu potřebuje,“ uzavírá Kubrichtová.

Jak nejlíp novopečené matce pomoct? Co dělat, když se v mateřství necítíme dobře? A jak nad úzkostmi zvítězila sama Veronika Kubrichtová? Dozvíte se v Houpačkách.

Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.