Manuály schovávají pod jazykovým soukolím životní příběh dvou otců

1. prosinec 2016
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy 03755032.jpeg

Název Manuály není zrovna dvakrát metaforický. Literární debut Radima Langera opravdu tvoří návody. Na třískovačku, štípačku dříví, zatloukač kůlů nebo zrcadlový labyrint. V technicistním jazyku strohých manuálů ale čtenář objevuje příběh dvou otců a jejich svět seznamů, garáží, kumbálů a strojů.

„V tomhle jsem vyrostl,“ vysvětluje na úvod své knihy Radim Langer. Vystudoval UMPRUM a v diplomové práci maloval nástroje, které stavěl jeho otec. O pár let později o nich také píše. „Jedno téma je otcova produkce, zároveň mi jde o vztah k té realitě jako k určitému spektáklu, k řeči zboží.“ V technicistně nazvaných kapitolách se čtenář pohybuje ve studených interiérech obchoďáků pro kutily, hemží se to v nich pečlivě uspořádanými seznamy produktů. Tmelů, lepidel i zubních past.

Původem výtvarník Langer krom Manuálů zmínil i další knihu, kterou v nedávné době dokončil. Tentokrát jde o autobiografii, opět to vypadá, že půjde o zvláštně technické téma. „Říkám tomu PC román,“ prozrazuje Langer malý detail knihy, jejímž vypravěčem má být recepční v internetové kavárně.

Poslechněte si Liberaturu o nejpodivnější knížce, kterou jsme letos v Liberatuře měli!

Spustit audio