Maturanti na plese dražili dort nebo rakev, vypráví moderátor František Šedivý

16. únor 2023

„Je hezký, když je tam skvělá show,“ říká o hudbě na maturitních plesech moderátor František Šedivý. Kromě toho, že uvádí ranní Mozaiku Českého rozhlasu Vltava, moderuje také plesy. Ve Studovně jsme probrali nejrůznější tradice a všechno od šatů přes hudbu až po tomboly.

Maturitní zvyky se různí i podle regionů. V Praze se chytají mince do plachet, jinde zadupávají šerpy a na Slovensku rozbíjí sklo. „Maturanti si vezmou šerpy, jde se do kolečka, začne hrát většinou party hudba, dávají šerpy na zem a zašlapávají je.“ V Litomyšli je třeba součástí plesu i společná večeře.

Tradičně se na plese losuje tombola, soutěží se o ceny nebo probíhá dražba nejrůznějších předmětů. To jsou zároveň způsoby, jak plesy a maturitní večírky financovat. „Cenou často bývá erotická hračka,“ říká František a vypráví, že na plese zažil i dražbu dortu nebo rakve, která byla součástí tanečního vystoupení třídy.

Čtěte také

Co se týká půlnočního překvapení, moderátor potvrzuje, že oblíbeným tématem je cesta kolem světa. „Je to i návrat v čase, nebo nějaký retro, kdy se jede od padesátých let třeba do dneška. Nebo to je vystoupení ve stylu Pomády,“ popisuje.

Plesy se proměňují nejen z hlediska hudby, ale také módy. „Někdo se nebojí zkombinovat to s designovými teniskami nebo přijít v obleku s pokémonama,“ říká František o společenském oblečení, kterým už dávno nejsou jen usedlé kousky. „Začíná se nosit odvážnější styl,“ shrnuje moderátor a oceňuje studentky a studenty uměleckých škol, kteří si oblečení často navrhují sami.

Poslechněte si speciální díl Studovny o maturitních plesech.

Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.