Minisérie Iveta je naivní a plochý pop song. Co my s tím uděláme, pane diskžokej?

13. květen 2022

„Končíme s kunou,“ hlásí úvodem Čelisti, které momentálně zajímají daleko víc žáby. „Lidem v Jirkově vadí jejich večerní kvákání, nemůžou ani koukat na televizi pořádně,“ soucítí s rozhořčením obyvatel Chomutovska Aleš. „Žáby jsou děsivý,“ říká Tomáš Stejskal poznamenaný procházkou z Vinoře do Kbel, kde na něj na opuštěném golfovém hřišti tito obojživelníci hlasitě pořvávali. Brrr!

Podobně jako obyvatelé severu Čech trpěli i filmoví kritici – u sledování třídílné minisérie Iveta. „Ambice mít všechny scény postavený na tom, že postavy jsou v tenzi nebo nějaký silný emoci, vede k tomu, že tenhle nekonečnej tříhodinovej popsong úplně neodsejpá,“ popisuje Tomák, který ale k seriálu zaujal nejsmířlivější postoj ze všech přítomných ve studiu.

Z minisérie Iveta

„To nejpozitivnější na něm je, že odbulvarizovává Ivetu Bartošovou a dodává jí to zdání důstojnosti a relevance, který jí nepochybně náleží,“ nachází vlídné slovo dokonce i Vítek, než se k mikrofonu přihrne Aleš, aby posluchačům pověděl svůj krutý verdikt.

„Michal Samir zvládá režii asi jako Ivetka alkohol – není to úplně nejšťastnější,“ myslí si. „Za mě je to toporně melodramatická, chvilkama až nezáměrně vtipná retro vyprávěnka. Snaživej vizuál, ale ty čoudy ještě neznamenaj, že koukáme na Suspirii. A potenciálně ambivalentní hrdinka je redukovaná na festival stydlivejch a nyvejch pohledů. Seriál ji možná odbulvarizuje, ale je to málo.“

Uletěly Tomákovi z kalhot knoflíky lásky? Podepsal Vítek žabí petici? Co Aleš považuje za nejsilnější film, který letos viděl? A vadí mu, když si lidé nabízejí z jeho talíře? Jak si vede Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství režiséra Sama Raimiho? Proč je pro západní kritiky těžko stravitelný polský snímek Nezanechat stopy? Jak zakončil Jason Bateman seriál Ozark? A měl by být Robert Sedláček jako scénárista Promlčen? Všechno vám prozradí Čelisti!

Spustit audio

Související

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.