Místo šatů řeší systém: projekt Textile Mountain zužitkuje deadstock z textilního průmyslu
Deadstock neboli mrtvý inventář je odpad z průmyslové výroby. O tom, že by se dal mrtvý textil zužitkovat i jinak než rozemletím nebo spálením jako odpad, je přesvědčená designérka Lenka Vacková. Její nový projekt Textile Mountain navazuje na zkušenosti posbírané v návrhářských ateliérech, textilkách i v továrně na recyklaci textilu.
Lenka Vacková se k tématu udržitelné módy dostala během studia na UMPRUM. Poprvé na sebe výrazněji upozornila na Designbloku, kde si v roce 2016 nechala vlastní krví tetovat loga značek jako Nike, Adidas, Chanel, Lacoste a dalších, aby připomněla drsné podmínky v jejich továrnách. Má bohaté zkušenosti s navrhováním a tvorbou oděvů z přešitého a dekonstruovaného sekáčového oblečení. Za spolupráci s českou firmou Klatex, zaměřenou na recyklaci textilního odpadu, získala za rok 2017 cenu Czech Grand Design pro módního designéra roku. Oblečení, kabelky ale třeba i jógamatky vytvořené z různě zpracovaného textilního odpadu byly úspěšné nejen u akademiků, ale i v obchodech.
Vloni na podzim se Lenka Vacková na Designbloku představila s novou kolekcí ze zbytkového hedvábí. Její pozornost už ale byla zaměřená novým směrem. „V poslední době mi dává největší smysl řešit systém. Dřív jsem hlavně šila oblečení, ale teď řeším celý cyklus, cirkulaci, to, jak funguje textilní a oděvní průmysl. Myslím, že tak se dá změnit víc než jen šitím oblečení,“ popisuje Lenka.
Rozhodla se rozjet koncept s názvem Textile Mountain, který bude sbírat zbytkový textil od designérů a továren. „Když se řekne odstřižek, každý si představí něco jiného. V případě fabrik ale jde třeba o odstřih nájezdové role, který má klidně deset metrů. Pro průmysl a konfekci takový kousíček nemá smysl. Ale pro někoho, kdo si šije doma jedny šaty, povlak na polštář nebo závěs, je to víc než dost,“ vysvětluje Lenka Vacková.
Podobné koncepty už fungují v zahraničí. „Není to můj vynález, ale spíš logické vyústění mých aktivit. Při rešerších jsem narazila třeba na newyorský projekt Fab Scrap, který se zaměřuje na textilní odpad od designérů, funguje ale jen jako online platforma s různými pop-upy,“ popisuje Lenka Vacková. Proč se pro Textile Mountain rozhodla vytvořit zázemí kamenné prodejny na Letné a jak bude obchod s deadstockovými látkami vypadat, si poslechněte v rozhovoru Modeschau.
Jak bude fungovat koncept Textile Mountain? Jak se Lenka dostala k tématu udržitelné módy a co ji u něj pořád drží? Jak udržitelně žije ona sama a jak skládá svůj šatník? Poslechněte si v Modeschau.
Playlist:
Lafawndah – Daddy
Solange – My skin my logo
Micachu – Waste
Know V.A. – Undone (ft. Lyzza)
Ouri – Trance Parent
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.