Mít sebe na prvním místě není sobectví, tvrdí autorka Pacanky Klára Elšíková

14. srpen 2024

Syndrom hodné holčičky přebít alkoholem, cigaretami a sexem. Hlavní hrdinka novely Kláry Elšíkové Pacanka dýchá smradlavý odér na celou generaci.

„Pacanka je holka, která se chová jako kluk. Je to výraz původem z ukrajinštiny. Žila jsem na Ukrajině a dvakrát mi tak někdo řekl,“ vysvětluje v Litu spisovatelka a novinářka Klára Elšíková. Není ale úplně jasné, že hlavní hrdinka je opravdu pacankou, nebo je to jen další škatulka, do které jí společnost potřebuje uklidit.

Podle Elšíkové její hrdinka hlavně hledá svobodu, a to velmi nefunkčně. „Ve výsledku si tím hodně ubližuje,“ říká autorka. Text považuje za určitou generační zpověď těch, kterým je dnes kolem třiceti. Ti si podle ní hledají hranice. „Téma naší generace je hledání spokojeného života. Hledáme, v čem je nám dobře. Přemýšlíme nad tím. Někdy si myslím, že je to až moc. Že bychom měli jen najít to, co nám dělá radost, a jít si za tím,“ doplňuje Elšíková v podcastu.

Povede se hlavní hrdince vypořádat se se syndromem hodné holčičky? A o co vlastně jde? Proč je kniha podle Evy smradlavá? A existuje chvíle, kdy musíme dospět? Poslechněte si celý díl Litu v přehrávači nad článkem.

Spustit audio

    Mohlo by vás zajímat

    Nejposlouchanější

    Více z pořadu

    Mohlo by vás zajímat

    E-shop Českého rozhlasu

    Závěr příběhu staré Karviné, který měl zůstat pod zemí

    Karin Lednická, spisovatelka

    kostel_2100x1400.jpg

    Šikmý kostel 3

    Koupit

    Románová kronika ztraceného města - léta 1945–1961. Karin Lednická předkládá do značné míry převratný, dosavadní paradigma měnící obraz hornického regionu, jehož zahlazenou historii stále překrývá tlustá vrstva mýtů a zakořeněných stereotypů o „černé zemi a rudém kraji“.