Mluv na mě hezky, nebo vůbec! Gleb, Pop Smoke, Sycco i Gruppo Salsiccia hledají nejlepší refrén

3. březen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Pop Smoke ve filmu Boogie

Má v tomhle světě ještě vůbec smysl slavit narozeniny? Nejen na to se ve svém novém singlu ptá pařížský synthpopový bard Sébastien Tellier. Víte, jaký je dnes den, nebo už vám to totálně splývá? Ideální otázky pro nenápadný disco banger australské zpěvačky Sycco. Je libo explozivní pandemický pop-song o princezně a hodinkách? Vsaďte na londýnské poptimisty Kero Kero Bonito. A co syčáci Gruppo Salsiccia? Ti jsou tu pro všechny, kteří teskní po rozpadu Daft Punk.

Gleb – Alibababigbass
Credits: Gleb Veselov
Label: Universal
Album: Alibababigbass single

Bratislavský verbální kulomet jménem Gleb určitě nezastaví ani čerstvý rozpad jeho labelu FCK THEM. První singl a video mířící na jeho nový YouTube kanál se jmenuje Alibababigbass a stojí na famózním samplu vintage tureckého popu.

Gleb v tracku tvrdí, že se „cítí jako Snoop Dogg“ a slibuje, že ho „nikto nezastaví robiť antihudbu“  ̶  nové album už je snad v přípravě. O produkci se jako vždy postaral Komander Ground, klip měl na starosti Jan Strach.

Sébastien Tellier – Birthday Boy
Credits: Sébastien Tellier
Label: Record Makers
Album: Birthday Boy single

Pařížský popový bonviván Sébastien Tellier navazuje na loňskou šestou desku Domesticated (a podzimní kompilaci minimalistických remaků svých vlastních skladeb pod názvem Simple Mind) novým singlem Birthday Boy. Francouzský zpěvák, skladatel a multiinstrumentalista v aktuální skladbě přemítá nad rostoucí bezvýznamností narozeninových oslav v souvislosti s tím, jak stárneme. (22. února oslavil Sébastien krásných 46 let, bližší zprávy o průběhu narozeninové akce ale nemáme – pozn. aut.).

Finální mix výtečného tracku s nečekaně pochmurným vibem, který evokuje tvorbu Tellierových nadčasových vzorů The Cure, Smashing Pumpkins či Depeche Mode, měl na starosti švédský popový inovátor Baba Stiltz.

Sycco – My Ways
Credits: Jeff Hazin, Sasha McLeod
Label: Future Classic
Album: My Ways single

Australská zpěvačka a skladatelka Sasha McLeod aka Sycco přichází se svým prvním singlem roku 2021. Chytlavou skladbu My Ways napsala umělkyně z Brisbane během distanční zoom session s producentem Jeffem Hazinem a zkoumá v ní monotónní běh každodenního života v současné éře lockdownů, kdy zvolna ztrácíme přehled o tom, jaký den v týdnu vlastně je.

Chytrý synthpop s nepřeslechnutelným disco groovem doprovází patřičně neonový videoklip od Summer King a Madeline Randall.

Pop Smoke – AP
Credits: Bashar Barakah Jackson, Andre Loblack, Ricardo Lamarre, Steven Victor
Label: Republic
Album: AP single

V polovině února uběhl rok od smrti Pop Smokea, newyorský rapper ale i nadále okupuje hitparády a možná se brzy dočká i své první Grammy. Chystá se ale také jeho filmová premiéra – v basketbalovém snímku Boogie režiséra Eddieho Huanga si ještě před smrtí zahrál jednu z vedlejších rolí.

K filmu vychází i nová Pop Smokeova skladba nazvaná AP, kterou mu produkovali 808Melo a Rico Beats. Tvrdý drillový beat je něco, co na jeho loňské desce Shoot for the Stars, Aim for the Moon trochu chybělo.

Kero Kero Bonito – The Princess And The Clock
Credits: Sarah Bonito, James Bulled, Douglas Lobban
Label: Polyvinyl
Album: Civilisation II

Londýnské indiepopové trio Kero Kero Bonito o sobě dalo naposledy vědět v závěru roku 2019 nečekaným EPčkem Civilisation I (pokud nepočítáme theme song k videohře Bugsnax). Jednička v názvu naznačovala, že se můžeme těšit na pokračování, a teď pionýři hyperpopu přichází se singlem The Princess And The Clock o princezně unesené a držené ve skleněné věži.

Dle slov kapely vznikl ještě před pandemií, během ní ale získává další rozměr. „Je to song pro každého, kdo se někdy cítil uvězněný, ztracený a sám,“ říkají o novince s explozivním refrénem, která bude mít místo na navazujícím Civilisation II EP. To vyjde 21. dubna pod značkou Polyvinyl. Na princeznino dobrodružství se můžete za ozvuku hřmějícího drum machinu a zasněných vokálů vydat i s animovaným videoklipem Dana W. Jacobse.

Gruppo Salsiccia – Refrén
Credits: Michal Opletal, Tomáš Konůpka, Luboš Svoboda, Giulio De Blasio
Label: BiggBoss
Album: Refrén single

Žádná dlouhohrající deska, jen vinylové sedmipalce a vtipné videoklipy v pravidelných rozestupech. Gruppo Salsiccia je nový projekt rappera Oriona z PSH a jeho kamarádů Luboše Svobody, Giulia De Blasia a Tomáše Konůpky z Android Asteroid. Po singlech Lajna a Mia Barca z konce loňského roku přichází s třetí skladbou Refrén. Má krásně ležérní slogan v refrénu a také instrumentální podklad, který připomíná Daft Punk v jejich nejlepší formě.

Alan Murin – Boky
Credits: Alan Murin
Label: Universal
Album: Boky single

Teprve dvaadvacetiletý slovenský zpěvák se světovými ambicemi Alan Murin profituje jako sólový interpret ze svých studií hudební produkce a zvukového inženýrství v Londýně. Na debutovém EP 15 23 se navíc představil jako rapper a v žánrových fúzích pokračuje i na valentýnském singlu Boky. Ten připomíná třeba aktuální tvorbu bratislavského rappera Shimmiho (jen s menším důrazem na autotune), kterého můžete znát z našeho playlistu. Novinku doplňuje i pikantní videoklip.

„Boky je pesnička, ktorá bola a aj je písaná pre moju priateľku. Videoklip natáčaný s modelkou a nie s ňou bol práve jej nápad. Chceli sme rozbúrať stereotyp,“ reaguje Alan Murin na dohady fanoušků, že vyměnil přítelkyni, které vznikly právě na základě klipu.

Slayyyter – Clouds
Credits: Catherine Slater, Marc Schneider, Nicolas DiPietrantonio
Label: Fader
Album: Troubled Paradise

Americká popová zpěvačka Slayyyter se za dva roky od svého průlomu na SoundCloudu konečně dostala i k debutové desce. Bude se jmenovat Troubled Paradise a vyjde 11. června s pomocí nového labelu, který založil časopis Fader. Čtvrtým singlem propagujícím desku je track Clouds, kde se to hyperpopově blyští a jiskří. Pod skladbou jsou podepsaní producenti Schmarx a Nicopop.

Také posloucháte hudbu už jen z polyvinylů? Vyplatí se Alešovi slavit letošní čtyřicátiny? A přijme Filip Alešovu nabídku vyrazit během lockdownu na Měsíc? Poslechněte si verbální přestřelku dua Stuchlý-Černý a všechno se dozvíte.

Spustit audio