Mluvila jen s matkou, jako bych neexistoval. Ztěžuje společnost otcům péči o dítě?
„Jen jsme vstoupili do ordinace, jako bych neexistoval. Doktorka mluvila jen s manželkou,“ říká Lukáš Talpa, odborný garant organizace Liga otevřených mužů. Za posledních deset let tátové výrazně změnili svoje postoje k péči o děti, společnost a zaměstnavatelé si na to ale zvykají pomalu. Z celoevropských průzkumů vyplývá, že otcové chtějí trávit s dětmi více času a častěji jsou ochotni kvůli tomu i změnit zaměstnání.
Čeští tátové častěji než před deseti lety chodí s dětmi k lékaři a starají se o ně, když jsou nemocné, také je častěji vodí na kroužky, nakupují potraviny nebo se zapojují do jejich večerní hygieny. Vyplývá to z dat, která ve výzkumu aktivního otcovství shromáždila Liga otevřených mužů.
Ze srovnání s podobným výzkumem před deseti lety se ukázal v některých oblastech i stoprocentní nárůst zájmu otců, například v péči o nemocné potomky či ve starosti o večerní hygienu, kde se míra deklarovaného zapojení otců zvýšila z 15 % na 31 %. Ale například o nákup dětského oblečení se pořád starají zejména maminky.
Čtěte také
Talpa říká, že si společnost začíná zvykat na to, že muži mají zájem proniknout více do oblastí, kde tradičně byly jako pečovatelky vnímány jen ženy. Po šesti letech chození k lékaři si například všiml, že doktorka začala komunikovat i s ním.
Kdo si ale tohoto trendu zatím ještě nevšiml dostatečně, jsou čeští zaměstnavatelé a politici. „Když už jsou čeští zaměstnavatelé prorodičovsky zaměřeni, mají ve svých směrnicích deklarovanou podporu matek. O otcích ani slovo,“ vysvětluje.
Zapojme tatínky více do péče o děti, ty to totiž potřebují. Poslechněte si celý rozhovor s Lukášem Talpou v magazínu Houpačky!
Související
-
I táta může být na roztrhání. Jak zvládnout práci i osobní život a doma dělat víc než jen „pomáhat“
Že se máma musí otáčet, to je celkem známá věc. Ale co táta, nemusí toho zvládnout taky dost?
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.