Mohou být slastné i strastné. S náročnou zkušeností po psychedelikách nově pomáhá Prostor integrace
Česká psychedelická společnost spustila nový harm reduction projekt Prostor integrace. Za cíl si klade pomoci s náročnou zkušeností po užití psychedelik. „Negativní zážitky z psychedelik si s sebou člověk bez dobré integrace může nést velmi dlouho. Když s nikým ten strastný zážitek nesdílí, tak může ovlivňovat jeho reálné bytí, třeba i několik let. Může se objevit i strach či úzkost ze smrti,“ říká Michal Zeman z České psychedelické společnosti.
„Zájem o tyto látky se neustále zvyšuje. Proto i počet psychedelických zážitků ve společnosti vzrůstá. Chceme pomáhat lidem s náročnou zkušeností. Doručujeme platformu, která obecně pokrývá dvě hlavní oblasti. Nabízíme celkovou osvětu, informace a odborné články. A ta druhá a důležitější část je síť odborníků z řad zkušených psychoterapeutů, psychologů a psychiatrů, kteří mají odbornost v rozšířených stavech vědomí,” pokračuje Zeman.
Čtěte také
Negativní zážitek z psychedelik neboli bad trip může zahrnout záchvaty paniky, děsivé vizuály nebo rozpad ega a psychologickou smrt. „I ze studií se ale ukazuje, že dobře integrovaný negativní zážitek může být pro náš seberozvoj prospěšnější než stavy podobné osvícení,“ vysvětluje Zeman.
Veškeré informace o možných podobách následků nepříjemných psychedelických zkušeností i seznam odbornictva, které s nimi může pomoci naleznete na stránkách projektu Prostor integrace.
Jakým způsobem o psychedelických látkách správně edukovat mládež? Jak si dosud stojí ketaminem asistovaná terapie v České republice? A jaké jsou predikce terapie psychedeliky do budoucna? Poslechněte si celý rozhovor s Michalem Zemanem a Martinem Duřtem.
Související
-
Psychoaktivní látky jako cesta k důstojnému životu. Problém je sebemedikace, popisuje odborník
Přednášky na školách i vzdělávací posty na sociálních sítích doplňuje kolektiv z neziskovky Czeched Substance o přímou komunikaci a o pomoc všem, kdo se na něj obrátí.
-
Setkání s Bohem i Ďáblem. Stále více lidí užívá psychedelika. Jak ale se silnými zážitky naložit?
Žijeme v době psychedelické renesance, po zákazu na konci šedesátých let probíhá intenzivní výzkum těchto pozoruhodných látek. Jak s takovými zkušenostmi prospěšně naložit?
-
Osmdesát let rozšířeného vědomí. Jak ovlivnilo LSD psychoterapii a hudbu?
„V roce 1943 Hofmann pracoval s lysergamidem a dotknul se rukavicí oka, aby se zbavil svědění. To byl začátek naší historie s psychedeliky,“ říká terapeut Michael Vančura.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka