Na stavbě musí být dobrá nálada. Pak lidi předvedou super práci, říkají architekti Jaroušek a Rochová

3. červen 2021

Architektka Magdalena Rochová a Radek Jaroušek spolu mají ateliér JRA, hodně projektů a dvě děti. Navrhují hlavně vily a rodinné domy a říkají o sobě, že jsou fanatici detailu.

Tohle Bourání bylo hlavně o (docela luxusních) rodinných domech. O domě u lesa a u rybníka na Sokolovsku, o vile v Praze na Hanspaulce a o funkcionalistické vile Košťál v pražské kolonii Na Babě. Co všechno si majitelé pořizují a co jim architekti radí? Na čem nešetřit a na čem zase klidně šetřit? A proč bylo potřeba objednat okna do funkcionalistické vily za polárním kruhem?

Domy i interiéry od studia JRA se vyznačují citem pro materiál i detail. „My jsme fanatici,“ říká Radek Jaroušek; rádi užívají třeba bezrámové dveře, nábytek na míru, kuchyně, krásná umyvadla a toalety… Dostali jsme se i k řemeslníkům. Jsou čeští řemeslníci dobří? A kdy? A jak snáší, když je řídí žena?

Mluvili jsme i o rodinách – maminka Magdaleny Rochové je návrhářka Liběna Rochová, která prací žije. Také Radek Jaroušek má tvůrčí maminku. Oba architekti to mají po nich a pracují rádi. „Nechápu, že někdo potřebuje nějaký bič, aby pracoval. Nás to baví,“ říká Radek Jaroušek. Jaké to ovšem je pracovat s člověkem, s kterým také žijete? Jak si dělí projekty v práci a jak doma? A vaření?

Dům u rybníka a u lesa, Habartov

Magdalena Rochová vyrostla v Masarykově čtvrti v Brně, teď žijí v prvorepublikovém domě v Dejvicích a mají tam také ateliér. Mluvili jsme také o první republice, o rekonstrukci vily Na Babě. I o tom, jak rekonstruovat funkcionalismus. Jak moc toho zbylo na pražské Babě? A je jejich verze funkcionalismu funkcionalističtější než původní funkcionalismus?

A proč vlastně nemají také rodinnou vilu? „Měli jsme možnost spát v domech, které jsme navrhli, a je to fajn,“ říká Magdalena Rochová. Ale bydlí v dejvickém bytě. „Jsme městský lidi,“ říká Radek Jaroušek. Poslechněte si celý rozhovor s architekty z ateliéru JRA.

Vila Košťál v kolonii Na Babě
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.