Nakladatelka Bára Baronová: Budoucnost knih není jen online, i malé děti chtějí knížky fyzicky vlastnit

7. leden 2021
Rozhovor VR a MM

„Jako malá jsem byla pořád obklopená knihami. Dodneška mám schované staré knihovnické štítky, které používala máma v práci. Hrála jsem si na to, že taky půjčuju knížky.“ Není divu, že se z Báry Baronové stala autorka, editorka a nakladatelka knih. Vyrostla v knihovnické rodině a o prázdninách s bráchou pravidelně závodila, kdo toho víc přečte. V rozhovoru se dozvíte, proč trvá na tom, aby knihy byly výjimečné umělecké objekty, a jak vidí budoucnost čtení a vlastnění knih.

„Věřím v princip udržitelnosti. Snažím se dělat knihy v malém, udržitelně a dobře, aby si je lidé nechali celý život a nechtěli se jich zbavovat,“ říká Baronová. Je přesvědčená, že knihy, které nebudou mít přidanou hodnotu v podobě zajímavého grafického a materiálového zpracování, nebudou mít v budoucnosti důvod vycházet ve fyzické podobě. Velká část běžné beletrie a detektivek se podle ní přesune do růžných čteček.

Fyzické knížky ale podle nakladatelky přežijí. „Ve výzkumech dětských knih se ukazuje, že i dnes je pro děti důležité něco fyzicky vlastnit, mít, držet v ruce. A knížky jsou jednou z prvních věcí, ke kterým si vytvoří emoční vztah,“ vysvětluje. Zásadní je podle ní i akt společného čtení knížek s rodiči. Poslechněte si, jak vidí Bára Baronová budoucnost čtení a vlastnění knížek.

Barbora Baronová

O Báře Baronové

Bára Baronová (* 1980) je literární dokumentaristka, editorka a nakladatelka. Je autorkou několika oceněných dokumentárních knih a projektů realizovaných v Česku i v zahraničí (Jihoafrická republika, Japonsko, Slovensko, Austrálie, Polsko, Německo). Od roku 2012 provozuje artové nakladatelství wo-men, které vydává obsahově i výtvarně unikátní knihy. K jejím známým titulům patří mimo jiné knihy Slečny a Intimita (oceněné Magnesií Literou 2016), na kterých spolupracovala s fotografkou Ditou Pepe. Aktuálně připravuje české a anglické vydání knihy věnované australským dokumentaristkám.

Jaké knížky literární dokumentaristka a nakladatelka čte? Jak vypadá její domácí knihovna a co si myslí o budoucnosti fyzických knih? Jaký byl pro vydavatelku artových knih pandemický rok 2020, jaká témata podle ní aktuálně mezi mladými čtenáři rezonují a o čem chce psát a číst v roce 2021? Poslechněte si celý rozhovor s Bárou Baronovou!

Spustit audio

Související

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.