Nakladatelka Bára Baronová: Budoucnost knih není jen online, i malé děti chtějí knížky fyzicky vlastnit
„Jako malá jsem byla pořád obklopená knihami. Dodneška mám schované staré knihovnické štítky, které používala máma v práci. Hrála jsem si na to, že taky půjčuju knížky.“ Není divu, že se z Báry Baronové stala autorka, editorka a nakladatelka knih. Vyrostla v knihovnické rodině a o prázdninách s bráchou pravidelně závodila, kdo toho víc přečte. V rozhovoru se dozvíte, proč trvá na tom, aby knihy byly výjimečné umělecké objekty, a jak vidí budoucnost čtení a vlastnění knih.
„Věřím v princip udržitelnosti. Snažím se dělat knihy v malém, udržitelně a dobře, aby si je lidé nechali celý život a nechtěli se jich zbavovat,“ říká Baronová. Je přesvědčená, že knihy, které nebudou mít přidanou hodnotu v podobě zajímavého grafického a materiálového zpracování, nebudou mít v budoucnosti důvod vycházet ve fyzické podobě. Velká část běžné beletrie a detektivek se podle ní přesune do růžných čteček.
Fyzické knížky ale podle nakladatelky přežijí. „Ve výzkumech dětských knih se ukazuje, že i dnes je pro děti důležité něco fyzicky vlastnit, mít, držet v ruce. A knížky jsou jednou z prvních věcí, ke kterým si vytvoří emoční vztah,“ vysvětluje. Zásadní je podle ní i akt společného čtení knížek s rodiči. Poslechněte si, jak vidí Bára Baronová budoucnost čtení a vlastnění knížek.
O Báře Baronové
Bára Baronová (* 1980) je literární dokumentaristka, editorka a nakladatelka. Je autorkou několika oceněných dokumentárních knih a projektů realizovaných v Česku i v zahraničí (Jihoafrická republika, Japonsko, Slovensko, Austrálie, Polsko, Německo). Od roku 2012 provozuje artové nakladatelství wo-men, které vydává obsahově i výtvarně unikátní knihy. K jejím známým titulům patří mimo jiné knihy Slečny a Intimita (oceněné Magnesií Literou 2016), na kterých spolupracovala s fotografkou Ditou Pepe. Aktuálně připravuje české a anglické vydání knihy věnované australským dokumentaristkám.
Jaké knížky literární dokumentaristka a nakladatelka čte? Jak vypadá její domácí knihovna a co si myslí o budoucnosti fyzických knih? Jaký byl pro vydavatelku artových knih pandemický rok 2020, jaká témata podle ní aktuálně mezi mladými čtenáři rezonují a o čem chce psát a číst v roce 2021? Poslechněte si celý rozhovor s Bárou Baronovou!
Související
-
Místo dokumentu fotbal. Jak je na tom český ženský dokument?
Jak o své práci přemýšlí české dokumentaristky? Tuto otázku si položila literární dokumentaristka Bára Baronová a jako odpověď vznikla kniha Ženy o ženách.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.