Nespavostí trpí častěji lidé, kteří pracují na směny, vysokoškoláci a umělecké profese

3. únor 2023

Nespavost může mít různé podoby – obtížné usínání, opakované procitání v průběhu noci nebo brzké probuzení, po kterém už nejde usnout. Nejčastější příčinou nespavosti je stres. Pomáhají režimová opatření, psychoterapie i léky.

V prvním dílu nové podcastové série Nespavci svůj příběh vypráví herec a tanečník Jirka. S nespavostí se epizodicky potýká od konce studií na DAMU. Volnější režim na vysoké škole a nepravidelnost umělecké profese jsou podle neurologa a odborníka na spánkovou medicínu Martina Pretla okolnostmi, které spánek významně ovlivňují.

„Nespavostí trpí častěji lidé, kteří pracují na směny, vysokoškoláci, umělecké profese a lidé, kteří pracují na pozicích s velkou mírou stresu,“ vyjmenovává lékař typické pacienty, kteří za ním chodí.

Kolik hodin spánku nám stačí? Kdy už je nespavost problém? A co bychom neměli dělat v posteli? Poslechněte si první díl speciálu Diagnózy F, který doplňuje podcastovou sérii Nespavci.

Podcastovou sérii Nespavci poslouchejte na Radiu Wave. Každé úterý přistane nový díl na webu wave.cz/nespavci, v mobilní aplikaci mujRozhlas a v dalších podcastových aplikacích.

autor: Adéla Paulík Lichková
Spustit audio

Související

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.