Nestíhám se najíst ani vyspat! Za vztekem matek je často frustrace, kterou může partner zhoršovat

2. červen 2021

„Silný vztek, který můžeme na svoje dítě cítit, je emoce, jakou ženy zpravidla nečekají. Nespojily si ho s mateřstvím a je pro ně složité s ním naložit,“ říká psychoterapeutka Hana Nečina Vaníčková, jedna ze zakladatelek poradny a blogu Vztek matek.

Za vztekem matek malých dětí často podle psychoterapeutky stojí frustrace z toho, že nemají situaci pod kontrolou. „Nic nestíhají, jídlo ani spánek, týdny nebyly mezi lidmi,“ popisuje psychoterapeutka své časté zkušenosti z poradenství. „Po vzteku navíc přichází pocit viny a selhání, že nezvládáme něco, co bychom měly,“ dodává.

Častým katalyzátorem vzteku je podle Nečina Vaníčkové i nejbližší okolí a partner. „Pokud ženu nepodpoří, může zásadně prohloubit její frustraci a pocit viny. Vztek je obrovská energie. Když ho potlačíme, v našem systému koluje dál a stává se časovanou bombou,“ říká. S emocí se podle ní dá naučit pracovat a nemusí jít jen o zahnání nebezpečí výbuchu. V rozhovoru popisuje, že i když dojde na křik, existují pravidla, jak ze situace vyjít dobře.

„Je to jako mít starou mapu, která už neslouží, ale ze zvyku podle ní jedeme,“ říká terapeutka. Kdy je čas na omluvu? A co nás o vzteku špatně učili naši rodiče? Dozvíte se v Houpačkách.

Spustit audio

Související