Trump odstoupil od Pařížské dohody. Není to dobrá zpráva, musíme dál dekarbonizovat, říká Daniš
![](https://wave.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_16x9_tablet/public/images/24476117fb5da848a55c2d2da8c2f837.jpg?itok=9C0o-Vrm)
Poslechněte si Podhoubí s Petrem Danišem z projektu Fakta o klimatu
Donald Trump vyvedl USA z Pařížské dohody. USA jsou druhým největším emitentem skleníkových plynů po Číně a historicky vůbec největším. V tomto kontextu to není dobrá zpráva. Povede to ke zpomalení klesání emisí CO2. Není to ale konec světa. Trend ochrany klimatu to nezastaví. Růst emisí skleníkových plynů zpomaluje a brzy se dostaneme k vrcholu, pak budou emise klesat. Pařížská dohoda funguje, přestože na bázi dobrovolnosti.
Tak vidí krok Donalda Trumpa autor knihy Klima je příležitost Petr Daniš, který studoval filozofii a environmentální etiku u Erazima Koháka. Rok 2024 byl nejteplejší v historii měření. „Znamená to pravděpodobně, že byl nejteplejší za stovky tisíc let. Ve světě jsme překročili oteplení o 1,5 °C. V Česku mluvíme o tom, že v dlouhodobém průměru jsme o 2,2 °C teplejší, ale samotný rok byl teplejší o víc než 3 stupně. Dokud budeme přidávat emise skleníkových plynů do atmosféry, tak se bude oteplovat dál,“ říká člen týmu Fakta o klimatu, který také stál v čele vzdělávacího centra Tereza.
Pokud se chceme dostat v emisích na čistou nulu (net zero), musíme maximálně snížit emise skleníkových plynů. „Dvě třetiny emisí v České republice se dají zajistit třemi způsoby – je to energetická účinnost, elektrifikace a výroba čisté energie. Už dnes tu máme šest technologických hrdinů, těmi jsou fotovoltaika, větrné elektrárny, baterie, elektromobilita, tepelná čerpadla a zateplování,“ vysvětluje Petr Daniš.
Hospodářský růst podle Daniše nemá být účelem sám o sobě. „Ekonomika má plnit společenské účely. Měla by vyrábět to, co potřebujeme, aby rostla kvalita života. Jestli poroste ekonomika, nebo ne, to je mi jedno. Potřebujeme vyrobit spoustu větrníků, solárních panelů a baterií, možná proto ekonomika poroste. Proč ne. Potřebujeme transformaci, ne utahování opasků nebo trpitelství,“ uzavírá Petr Daniš.
Je k dekarbonizaci potřeba duchovní obroda společnosti? Funguje v Evropě decoupling? Jaká je současná koncentrace CO2 v ovzduší ve srovnání s minulostí? Potřebuje tato civilizace stabilní klima? Poslechněte si celé Podhoubí.
Související
-
Do Česka přišla renesance solární energetiky. Teď ještě rozhýbat vítr
Německo dohromady vyrobilo v roce 2023 přes 52 % elektrické energie z obnovitelných zdrojů, Česko léta relativně stagnuje s podílem kolem 40 % z hnědouhelných elektráren.
-
Projekt Fakta o klimatu: V médiích mají popírači klimatických změn větší prostor, než by měli mít
Cílem projektu Fakta o klimatu je změnit styl diskuze, která se v současnosti o klimatických změnách v Česku vede. Proč jsou na vině nejen politici, ale také novináři a...
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
![hurvinek.jpg hurvinek.jpg](https://wave.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/4c83e43279b642121b870ce888c62be8.jpg?itok=5JPOJ2vm)
![](https://wave.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/4247ad974925176a3765341e86733918.jpg?itok=ZPQ_6MMg)
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka