Nová budova ČVUT tématem Universa

20. duben 2015
02271525.jpeg

Pražští architekti se konečně dočkali. Po dlouhých letech získala Fakulta architektury ČVUT reprezentativní prostory. Jejich tzv. Nová budova vyrostla v kampusu univerzity v pražských Dejvicích a minulé úterý byla slavnostně otevřena. Universum samozřejmě na podobné události nemohlo chybět.

Člověk si připadá jako v barokním kostele. Stojí maličký uprostřed atria a všude kolem něj se vypíná ohromná masa zdiva. Betonu v tomhle případě. Obklopuje a pojímá ho v ten moment jakási neuchopitelná síla a moc, která prostupuje monumentální stavbou. Jako božské oko potom působí prosklená střecha. Co pán říká? Uč se! Pravděpodobně. A profesorka Šrámková je s ním zajedno, podle podobného principu totiž stavbu navrhovala, jak sama v rozhovoru říká.

Studenti dejvické architektury ovšem podobnému přístupu příliš neholdují, a ačkoli se jim po prvních dnech stavba líbí, není to bez výhrad.

Studenti by raději více otevřené, exotičtější a vzletnější prostředí pro své studium, alespoň tak by si budovu své fakulty představoval jeden ze studentů druhého ročníku.

Poslední hřebíček do názorové rakve o Nové budově ČVUT zasadil v pátečním vysílání architekt Adam Gebrian (pořad Bourání), kterému se projekt nelíbil už v jeho základech. Více v záznamu rozhovoru.

Autor:Pavel Cyprich

Další články autora

 • Dizzee Rascal z festivalu Pukkelpop 2009

  Z Dizzeeho už je dávno hvězda první velikosti. Ačkoli máme k jeho posledním nahrávkám výhrady, naživo je tenhle rapper stále přinejmenším zábavný. Vedle klišovitého...

 • 03035158.jpeg
  Hudba

  Deska týdne: Osudem zkoušená Angel Haze

  „Tlakem vznikají diamanty,“ to je motto 22leté americké rapperky, jejíž debutová deska Dirty Gold vyšla oficiálně na konci loňského roku. Ví o tom své. Život jí ces...

 • 02647200.jpeg
  Hudba

  Nic dětského v rapu Childishe Gambina

  Naší Deskou týdne je pro následujících sedm dní studiovka amerického rappera, který si říká Childish Gambino. Jeho třetí album se jmenuje Because the Internet.