O světě Qurandu, severských mýtech a Tolkienovi s religionistou Janem Kozákem

1. říjen 2023

Religionista Jan Kozák nedávno vydal svou fikční prvotinu Sága o Lundirovi. Děj se odehrává v Qurandu, světě s pestrobarevnou kulturou, smyšlenými jazyky a mocnými Bohy. Nejen o náboženském rozměru Qurandu přišel do Hergotu promluvit sám autor.

Kdysi dávno přišla odkudsi bytost nesmírné moci. Ta stvořila svět jako místo, kde si může hrát a vládnout nad ostatními bytostmi. Dostala jméno Baot. „Baot stvořil nejen svět, ale také hromadu bytostí, které mu mají sloužit. Prohlásil, že není jiného Boha kromě něho...“ tak popisuje kniha mýtus o stvoření Qurandu Jana Kozáka.

Sága o Lundirovi

Nicméně, jak to obvykle u mýtu bývá, není to pravda a nad Baotem jsou mnohé další neviditelné dimenze: mocné bytosti. Ty začaly velice brzy zasahovat do Baotových úmyslů. Spolu s dalšími mocnými stvořeními Baota vystrnadí za hranice Quarandu a tam jej spoutají. Ve světě však zůstává Baotovi nakloněných sedm archandělů, kteří usilují o jeho návrat.

Jan Kozák s moderátorstvem Hergotu!

Co vlastně je sága? Proč se Kozákova kniha podobá Silmarillionu? A co spojuje Kozáka a J. R. R. Tolkiena? Poslechněte si nový Hergot!

Spustit audio

Související