Kosmické stromy a magické portály. S religionistkou Zuzanou Kostićovou o Mayích a alternativní spiritualitě

24. červenec 2023

Religionistka a mayistka Zuzana Kostićová není v Hergot!u žádným nováčkem. V předešlých letech jsme s ní mluvili o transhumanismu, o třírozměrném virtuálním světě Second Life nebo o alternativní spiritualitě v Česku. U alternativní spirituality zůstaneme i v tomto díle, přičemž se zaměříme na její vliv na vědecký obor mayistika.

Kostićová nedávno vydala knihu Kosmické stromy a magické portály s podtitulem Náboženství a alternativní spiritualita v mayských studiích. Výběr názvu religionistka osvětlila s poukazem na pronikání alternativní spirituality – také známé jako hnutí new age – do exaktních věd počínaje osmdesátými lety 20. století.

Zuzana Kostićová

V mayistice se tento vývoj projevil nástupem generace vědců, kteří v předkolumbovském mayském náboženství hledali kosmické stromy a kouzelné portály propojující různé světy. V případě kosmických stromů například vědci pátrali po živých stromech a snažili se vyložit jejich symbolickou úlohu ve starém mayském náboženství.

Co všechno ještě hledali? Kdo mayskou kulturu zkoumal a z jakých pozic? Dozvíte se v Hergot!u.

Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.