O zelené teologii: Bůh je součástí stvoření
Souvislostí mezi křesťanskou teologií a environmentálními tématy už jsme se v pořadu Hergot! zabývali několikrát. Tentokrát ovšem máme možnost podívat se za hranice České republiky a nabídnout vám exkluzivní rozhovory se dvěma holandskými teoložkami, které se environmentální teologií dlouhodobě zabývají. V rámci svého studijního pobytu v Amsterdamu je natočila doktorandka teologie Magdalena Šipka.
Trees von Montfoort je farářka, teoložka a autorka oceňované knihy Zelená teologie. Argumentuje v ní, proč patří vztah k Zemi do samotného jádra křesťanského myšlení a praxe, a také vysvětluje, jak je důležité naše chápání vztahu mezi Bohem a jeho stvořením. „Bůh je v realitě, o tom není pochyb. Nemůže být nikde jinde než v realitě, samozřejmě. To je důležité pro ekoteologii. Pokud je Bůh mimo Zemi, tak Země není tak důležitá, ale pokud je Bůh v Zemi, je to naopak,“ vysvětluje význam základního chápání Boha.
Čtěte také
Carola Dahmen je farářka, která se zabývá ekofeministickými tématy. Vysvětluje, jakou roli pro ni hraje ekologie v práci s křesťanským společenstvím. „Velmi často zmiňuji v modlitbách nebo v kázání stvoření. Často v první modlitbě, v kyrie, mluvím o tom, že Země pláče a že je půda otrávená. Myslím, že je důležité to svěřit Bohu, protože je tak těžké s tím něco udělat a my tu stojíme uprostřed bezmoci,“ vysvětluje, jak pomáhá křesťanství se vyrovnat s tíhou, kterou na nás klade environmentální katastrofa. Zároveň ale připomíná, že nelze zůstat ani u spirituality, ani u individuální etiky: „Já jsem například vegetariánka kvůli klimatu. Ale společnosti a politici musí také jednat. Samozřejmě, že musíme šířit naději, a když více lidí jedná v malém a lokálně a ekologicky, tak snad malé skupiny lidí ovlivní velké hráče. Ale myslím, že se to neobejde bez politického zápasu.“
Poslouchejte celý pořad a dozvíte se víc z obou rozhovorů, ale uslyšíte také tradiční smršť zpráv ze světa společnosti a náboženství.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
![slovo_nad_zlato.jpg slovo_nad_zlato.jpg](https://wave.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/19c0a47caca04bb76b27ba3edcdf74cd.jpg?itok=1i0_J3I_)
![](https://wave.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/e2afc965669332fc5318f1eaa402a4b5.jpg?itok=i3X2CUFb)
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.