Od Klapzubovy jedenáctky až po fotbalové pyramidy. Proč číst o sportu?

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Muž čte, čtenář, četba, prázdniny, dovolená, čtení na dovolenou

Knížek o sportu vychází každý rok nespočet. Jde jen o laciné biografie úspěšných osobností, anebo lze na pultech najít cenné kusy? V novém díle magazínu Tribuna vybíráme to nejzajímavější ze sportovní literatury: od Klapzubovy jedenáctky přes cyklistické velehory až po způsob, jakým se podařilo postavit na hlavu fotbalová rozestavení.

V dětství se nás čtenářské zážitky dotýkají obzvlášť silně a nejinak tomu je v případě sportovních knížek. „Pro mě to byla Klapzubova jedenáctka, kde sourozenecký tým porazí ve světě Barcelonu a také Huddersfield,“ připomíná úspěchy hrdinů Eduarda Basse Vojta. V Martinově případě byla iniciačním fotbalovým zážitkem četba knihy FC Anděl.

Josef Čapek: Klapzubova jedenáctka (1922)

Zatímco Vojtu ale nyní zajímají spíše silné lidské příběhy, Martin nachází kvalitu v dobře popsaných systémech. „Rozvíjí se kontextová chapadla a vytvoří ti úplně jiný náhled na věc. Baví mě také aplikovat profesní odvětví na sport, ať už finance, kulturu, či politiku,“ popisuje své čtenářské preference. 

A tipy na dobré sportovní čtení? Pro Vojtu knihy britského autora Maxe Leonarda o posledních závodnících na Tour de France či cyklistické obsesi zdoláváním hor, což je něco, k čemuž Martin přičichl před několika týdny při výpravě na Praděd. Zmiňuje také nenápadnou knihu Swimming Studies kanadské novinářky a spisovatelky Leanne Shapton.

Martina zajímají knihy Jonathana Wilsonajako například Inverting the Pyramid, v níž tento fotbalový nadšenec popisuje, jak se měnila fotbalová rozestavení a strategické koncepty. Připomenutí si zaslouží též oceňovaná Soccernomics či lehce ironický pohled Raphaela Honigsteina na ostrovní fotbal s názvem Englischer Fussball.

Proč cyklisté překonávají hory? Kdo obrátil fotbalovou pyramidu? A jaké to je být dospívající dívkou v kanadském bazénu? Poslechněte si nový díl magazínu Tribuna a načerpejte inspiraci na sportovní čtení, které má smysl.

 

Spustit audio

Odebírat podcast

Související