Poddaní zůstávali dětmi celý život. Jaké bylo vyrůstat ve středověku?

7. červen 2023

„Doufám, že k tomuto tématu jako matka a bývalé dítě budu mít co říct.“ Měli naši předkové možnost zablbnout si v pubertě? Rozeznávali dětství už ve středověku? A co byly takzvané kavalírské cesty? Na Radiu Wave pokračují Vykopávky, ve kterých se historik, komička a moderátorka zabývají dětstvím.

V pátém díle neobyčejného podcastu o historii obyčejných věcí se zaměříme na dějiny dětství a jinošských let. Odkdy je vlastně dítě dítětem? „Od té doby, kdy se narodí, ale ptejme se raději, odkdy se dítě stávalo dospělým, uvádí na pravou míru historik. „Poddaní například zůstávali neplnoprávnými, tedy dětmi, celý život. Šlechtici naproti tomu byli bráni jako dospělí, už když se u nich rozvinula puberta.

Čtěte také

I středověké děti si hrály a měly hračky. Byly to například kuličky, kuželky nebo praky – ten samozřejmě mohl být použit jako zbraň. „Jako matka mohu potvrdit, že většina hraček může být použita jako zbraň i v současnosti, zdůrazňuje komička. Ať už to byly praky, panenky nebo třeba koníci či vojáčci, hračky ve středověku měly děti poněkud stereotypně připravit na jejich budoucnost a nadcházející kariéru či povolání. To ostatně radil už Jan Amos Komenský – dávat dětem miniatury skutečných věcí, jako jsou třeba i domy či kuchyně.

U příležitosti rozhlasových narozenin se opět zastavíme i ve dvacátých letech minulého století. Ve 20. letech se společnost zotavuje po první světové válce, která měla vliv na děti jednak ve zhrubnutí manýrů a jednak – a to především – v absenci otců. „Rozmáhají se takové trendy jako například Montessori výchovně-vzdělávací programy, říká historik. „Dvacátému století se obecně přezdívá století dítěte.

Jak je možné, že už ve středověku platila obdoba genderově neutrální výchovy? Poslechněte si celý podcast a těšte se na další díly, kde se dozvíte třeba něco o historii zkrášlování nebo nudy.

Šestidílná podcastová série Vykopávky vzniká u příležitosti 100 let vysílání rozhlasu. Vždy ve středu přistane nový díl na webu wave.cz/vykopavky, v mobilní aplikaci mujRozhlas a v dalších podcastových aplikacích. Každý týden se historik Martin Franc, stand-up komička Lucie Macháčková a moderátorka Hana Řičicová podívají na zoubek jedné věci – řízku, zkrášlování, stonání nebo párty.

autoři: Hana Řičicová , Lucie Macháčková , Martin Franc
Spustit audio

Související

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.