Pokud lidé odkládají vstup do terapie, možná na ni ještě nejsou připraveni, říká terapeut linky Sluchátko

15. leden 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy telefon, mobil, telefonát, telefonování, žena telefonuje

První vlna opatření proti šíření koronaviru na jaře 2020 přinesla na straně jedné velkou dávku stresu a nejistoty a na straně druhé výrazné omezení dostupných terapeutických služeb. V té době vznikla terapeutická linka Anténa, kam lidé mohli zavolat a mluvit o tom, co je trápí. Štafetu terapeutické linky teď od České asociace pro psychoterapii (ČAP) převzala terapeutická linka Sluchátko.

Terapeutické služby jsou v dnešní době na první pohled poměrně dostupné – když chcete, terapeuta si najdete, zejména pokud jste schopni si konzultace sami uhradit. Sehnat psychoterapii hrazenou pojišťovnou či z jiných zdrojů už je náročnější. Další stupeň obtížnosti celému procesu přidává ještě případná obava člověka z vlastního vstupu do terapie.

Terapeutická linka Sluchátko se snaží dělat terapii co nejdostupnější. „Mohou nám zavolat lidé, kteří třeba ještě nejsou rozhodnutí pustit se do terapie s nějakým konkrétním terapeutem. Mohou si po telefonu zažít, co to ta terapie je, a pak se rozhodnout, zda v tom chtějí pokračovat,“ říká spoluzakladatel linky Sluchátko Milan Baloun.

Čtěte také

Ačkoliv linka poskytuje své služby anonymně a od klientů si nežádá žádné podrobnější osobní údaje, nejčastějšími klienty jsou podle odhadů terapeutů na lince ženy kolem 40 let. Pracovníci se snaží službu dostat i mezi mladší generaci, protože třeba v období mezi 18 a 25 lety dochází podle průzkumu Národního ústavu duševního zdraví k významnému nárůstu duševních potíží.

Některým z nich by bylo možné předejít, případně je zachytit v raných stadiích, prostřednictvím dostupné psychoterapeutické péče. I proto poskytuje terapeutická linka Sluchátko jednu až tři konzultace bezplatně, volající hradí pouze standardní cenu hovoru.

Jak těžké je najít odvahu a jít do terapie? Je možné v rámci hovorů pracovat kontinuálně s jedním terapeutem? A nemohou tyto „ochutnávkové“ konzultace vyvolat falešný dojem, že „máme vyřešeno“ a netřeba se tématu dál věnovat? Poslechněte si Diagnózu F s terapeutem Milanem Balounem.

Spustit audio

Související