Pokud lidé odkládají vstup do terapie, možná na ni ještě nejsou připraveni, říká terapeut linky Sluchátko

15. leden 2021

První vlna opatření proti šíření koronaviru na jaře 2020 přinesla na straně jedné velkou dávku stresu a nejistoty a na straně druhé výrazné omezení dostupných terapeutických služeb. V té době vznikla terapeutická linka Anténa, kam lidé mohli zavolat a mluvit o tom, co je trápí. Štafetu terapeutické linky teď od České asociace pro psychoterapii (ČAP) převzala terapeutická linka Sluchátko.

Terapeutické služby jsou v dnešní době na první pohled poměrně dostupné – když chcete, terapeuta si najdete, zejména pokud jste schopni si konzultace sami uhradit. Sehnat psychoterapii hrazenou pojišťovnou či z jiných zdrojů už je náročnější. Další stupeň obtížnosti celému procesu přidává ještě případná obava člověka z vlastního vstupu do terapie.

Terapeutická linka Sluchátko se snaží dělat terapii co nejdostupnější. „Mohou nám zavolat lidé, kteří třeba ještě nejsou rozhodnutí pustit se do terapie s nějakým konkrétním terapeutem. Mohou si po telefonu zažít, co to ta terapie je, a pak se rozhodnout, zda v tom chtějí pokračovat,“ říká spoluzakladatel linky Sluchátko Milan Baloun.

Čtěte také

Ačkoliv linka poskytuje své služby anonymně a od klientů si nežádá žádné podrobnější osobní údaje, nejčastějšími klienty jsou podle odhadů terapeutů na lince ženy kolem 40 let. Pracovníci se snaží službu dostat i mezi mladší generaci, protože třeba v období mezi 18 a 25 lety dochází podle průzkumu Národního ústavu duševního zdraví k významnému nárůstu duševních potíží.

Některým z nich by bylo možné předejít, případně je zachytit v raných stadiích, prostřednictvím dostupné psychoterapeutické péče. I proto poskytuje terapeutická linka Sluchátko jednu až tři konzultace bezplatně, volající hradí pouze standardní cenu hovoru.

Jak těžké je najít odvahu a jít do terapie? Je možné v rámci hovorů pracovat kontinuálně s jedním terapeutem? A nemohou tyto „ochutnávkové“ konzultace vyvolat falešný dojem, že „máme vyřešeno“ a netřeba se tématu dál věnovat? Poslechněte si Diagnózu F s terapeutem Milanem Balounem.

autor: Adéla Paulík Lichková
Spustit audio

Související

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.