Pokud se dvakrát týdně opijete, jste pod vlivem alkoholu vlastně nonstop, říká psycholog
„Máme teď míň možností, jak se potěšit, a alkohol je snadnou a dostupnou volbou,“ říká psycholog Dalibor Špok. Alkohol nám podle něj může být dobrým průvodcem, pokud ho dokážeme konzumovat v dostatečně malém množství. „Dá se ho stejně jako všech psychoaktivních látek využívat, ale i zneužívat,“ říká.
„Málokdo se v této době dostane k alkoholu poprvé, navazujeme spíš na svoji předchozí zkušenost. Jestli jsme byli dřív zvyklí pitím minimalizovat svůj stres, budeme to teď dělat častěji a intenzivněji. A to je nebezpečné,“ varuje.
Špok také upozorňuje, že intenzivnější opilost naši náladu i výkonnost ovlivňuje následujících pět až sedm dní, i když původní akutní kocovina už zmizela.
„Pokud se opijeme v sobotu, ještě v úterý je naše prožívání jiné. Často nevíme, že to máme připsat na vrub alkoholu, a ztrácíme k němu respekt. Máme-li dva výraznější večírky do týdne, ovlivňuje nás alkohol vlastně permanentně,“ říká psycholog.
Poslechněte si pořad V klidu, který se mimo jiné věnuje i problematice experimentování s drogami za účelem sebepoznání.
Související
-
Online nákupy „jen pro radost“ jsou cesta do pekel. Nákup odložte, pokud máte hlad nebo jste unavení
„Nakupovat s radostí je fajn, nakupovat pro radost je ale nebezpečné,“ varuje psycholog Dalibor Špok.
-
Tvářit se, jako by se nic nedělo, je lákavé, přirozené a nebezpečné, říká psycholog Dalibor Špok
Omezují roušky naše práva? „Jistěže nás omezují. Ale v situaci, kdy společnost čelí závažnému onemocnění, jsou omezení na místě,“ říká psycholog Dalibor Špok
Více o tématu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.